Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów wpływa negatywnie na stan jamy ustnej i zdrowie zębów. Osoby zmagające się z nałogiem są znacznie bardziej narażone na choroby zębów i dziąseł. Oprócz problemów ze zdrowiem jamy ustnej sięgający po nikotynę palacze mają również problemy z estetyką uzębienia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby rzucenie palenia, jednak w wielu przypadkach nałóg jest zbyt silny. Co warto wiedzieć o wpływie palenia na stan jamy ustnej i w jaki sposób palacze (i nie tylko) powinni dbać o zęby?

Jaki wpływ na stan jamy ustnej ma palenie papierosów?

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy konsekwencji palenia są widoczne przebarwienia zębów. Dym papierosowy i zawarte w nim substancje prowadzą do patologicznych zmian w obrębie uzębienia. Osoby palące muszą liczyć się z faktem, że na ich zębach pojawić się może nieestetyczny osad i przebarwienia. Dochodzi do tego też żółknięcie zębów, narastanie płytki nazębnej i niszczenia szkliwa. Należy także wspomnieć o tym, że palacze są znacznie bardziej narażeni na powstawanie próchnicy. Oprócz problemów natury estetycznej palenie tytoniu wpływa na wypłukiwanie z organizmu witaminy C. Jej niedobory z kolei mogą skutkować rozpulchnieniem dziąseł oraz poważnymi zmianami w postaci zgorzeli. Deficyt witaminy może prowadzić również do krwawień oraz innego rodzaju stanów zapalnych.

Palenie a zabiegi dentystyczne

Palenie papierosów powoduje trudności w gojeniu się ran. Z tego względu wiele zabiegów dentystycznych wymaga zmiany nawyków. Używkę należy odstawić zawsze wtedy, gdy zaleci nam to lekarz oraz w sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba ingerencji chirurgicznej w obrębie jamy ustnej. Z palenia powinny zrezygnować osoby, u których przeprowadzono ekstrakcję zęba. Kontynuowanie palenia może doprowadzić do powstania trudnego w leczeniu suchego zębodołu. Podobnie jest w przypadku osób palących, które chcą uzupełnić ubytki w zębach. Wszczepianie implantów zębowych może zakończyć się niepowodzeniem ze względu na upośledzenie procesu gojenia się tkanek i kości, co prowadzi do niedostatecznego osadzenia się wszczepu. Może się również zdarzyć, że lekarz odmówi wykonania zabiegu, jeżeli osoba paląca nie zdecyduje się na odstawienie papierosów.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

@Dobrym rozwiązaniem podczas codziennej higieny jamy ustnej jest sięganie po dedykowane palaczom pasty do zębów. Zawarte w nich kompozycje składników aktywnych pomagają eliminować osady i przebarwienia oraz plamy na zębach. Co istotne, ich działanie jest w pełni bezpieczne dla szkliwa. Pasty takie zawierają też specjalne składniki zapachowe, które pomagają w walce z nieświeżym oddechem. Codzienną higienę jamy ustnej warto uzupełnić o stosowanie płynu do płukania ust oraz regularne korzystanie z nici dentystycznej. Dbanie o zęby musi być również poparte systematycznymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Ważne jest kontrolowanie stanu dziąseł oraz uzębienia i szybkie reagowanie na powstające zmiany w ich obrębie. Aby poprawić stan naszych zębów, możemy skorzystać z zabiegu usuwania płytki nazębnej. Dobrym pomysłem może być również wybielanie zębów, które znacząco poprawi ich wygląd. Warto jednocześnie pamiętać, że efekty zabiegów mogą być widoczne krócej niż u osób niepalących. Z tego względu konieczne będzie częstsze ich powtarzanie.

Palenie sprzyja pogarszaniu się stanu jamy ustnej, dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie rzucenie palenia. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy maksymalnie zadbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz profilaktykę. Pozwoli to nie tylko poprawić wygląd zębów, ale także zapobiegać rozwojowi groźnych chorób.

źródło: mcs-przychodznia.pl – ortodoncja Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here