Wiele osób marzy o tym, by połączyć naukę angielskiego z rozrywką, a więc zajęcie przyjemne z pożytecznym. Regularnie oglądając anglojęzyczne filmy bez napisów, zyskasz szansę na zapoznanie się z potocznym słownictwem, poprawisz swoją zdolność do rozumienia ze słuchu oraz nauczysz się odpowiedniej wymowy i intonacji. Nauka języka angielskiego w takie formie będzie też oczywiście dużo przyjemniejsza.

Skuteczna nauka podczas oglądania filmów bez napisów

Jedną z popularnych metod uczenia się, która sprawi, że lekcje języka angielskiego bazujące na regularnych seansach anglojęzycznych filmów staną się efektywne, jest notowanie nowo poznanych wyrażeń w trakcie oglądania. Bezpośrednio po seansie należy sprawdzić w słowniku i zanotować ich znaczenie. Warto również wymyślić kilka zdań z użyciem danego wyrażenia, aby osadzić je w kontekście.

Nowo poznane słówka można też umieścić na tzw. fiszkach, które ułatwią naukę i powtarzanie materiału. Fiszki to karteczki służące do nauki języka obcego – na jednej stronie znajduje się angielskiego słówko lub wyrażenie, a na odwrocie umieszczone jest tłumaczenie. Na podobnej zasadzie działają niektóre aplikacje, które można zainstalować na smartfonie.

Ciekawą formą nauki może okazać się w tym przypadku również uzupełnianie brakujących elementów w dialogach. W tym celu wybierz film, a następnie znajdź w internecie jego skrypt. Następnie odszukaj w skrypcie dialogi, które cię zainteresowały i usuń z nich niektóre zwroty lub wyrazy. Wydrukuj je, a następnie spróbuj uzupełnić brakujące słowa podczas oglądania filmu. Na koniec porównaj rezultaty swojego ćwiczenia ze skryptem.

W tym przypadku bardzo skuteczne może być też tłumaczenie fabuły na język polski. Podczas oglądania filmu wybierz kilka scen, które ci się spodobały i zanotuj na kartce zakres czasowy, w którym występują. Wróć do nich po skończeniu seansu i jeszcze raz dokładnie wsłuchaj się w wypowiedzi aktorów. Następnie spróbuj przetłumaczyć je na język polski. Po skończeniu tłumaczenia porównaj je z polskimi napisami i sprawdź, które zdania udało ci się poprawnie zrozumieć, a gdzie popełniłeś błędy.

Korzyści oglądania anglojęzycznych filmów

Wśród podstawowych korzyści wynikających z regularnego oglądania anglojęzycznych filmów należy wymienić:

  • Poprawę umiejętności rozumienia ze słuchu – osłuchanie się z językiem pozwoli lepiej interpretować nawet nie do końca zrozumiałe dialogi czy wypowiedzi, gdyż mózg nauczy się wypierać wszelkie szumy komunikacyjne.
  • Wzbogacenie słownictwa – filmowe seanse pozwolą przyswoić nowe słowa, zwroty, idiomy czy skróty. Możliwa stanie się też nauka mowy potocznej oraz wyrażeń charakterystycznych dla danego kraju.
  • Uzyskanie lepszego akcentu i odpowiedniej intonacji – różnorodność anglojęzycznej kinematografii pozwoli zapoznać się z różnicami w wymowie czy akcentowaniu.
  • Zaznajomienie się z amerykańską i brytyjską kulturą – filmy umożliwią widzowi zapoznanie się z kulturą, zwyczajami czy tradycjami danego kraju, będącymi częścią świata przedstawionego w danej produkcji.

Podsumowując, oglądając filmy po angielsku bez napisów, nie tylko nauczysz się prawidłowej wymowy, ale także zaczniesz lepiej rozumieć obcojęzyczne wypowiedzi pomimo występowania szumów komunikacyjnych. Wzbogaceniu ulegnie też Twój zasób słownictwa oraz wiedza na temat amerykańskiej i brytyjskiej kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here