Czysty dywan wygląda estetycznie i jest ozdobą pomieszczenia. Jednak o plamy na wykładzinie nie jest trudno, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Czasem plamy są trudne do usunięcia i konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Jednak z powodzeniem do czyszczenia dywanu można wykorzystać preparaty znajdujące się w kuchni.

Przed czyszczeniem

Aby proces przebiegał prawidłowo, konieczne jest dokładne oczyszczenie nawierzchni, dlatego należy dokładnie odkurzyć dywan. Jeśli włosie jest wyjątkowo zużyte i przydeptane, najlepszym sposobem na dokładne oczyszczenie jest solidne wytrzepanie dywanu na powietrzu. To metoda już rzadko spotykana, jednak jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kurzu, piasku i uporczywego pyłu.

Czyszczenie wykładziny dywanowej na sucho

Czyszczenie dywanów można wykonać na dwa sposoby – na sucho lub na mokro. Warto w tym celu posłużyć się specjalnym proszkiem do prania dywanów. Jednak z powodzeniem można zastąpić go domową mieszanką, która równie skutecznie pomoże odświeżyć nawierzchnię. Wystarczy 4 łyżki płatków mydlanych zmieszać z 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej, by otrzymać doskonały preparat do czyszczenia dywanów. Proszek należy rozsypać, wetrzeć i odczekać pół godziny. Następnie należy odkurzyć dokładnie i zebrać wszelkie nieczystości.

Doskonałym środkiem jest również soda oczyszczona. To nie tylko środek odplamiający dodawany do prania. Z powodzeniem czyści powierzchnie na sucho. Ponadto soda likwiduje nieprzyjemne zapachy, co w przypadku dywanów jest częstym problemem. Wystarczy rozsypać sodę na powierzchni dywanu i pozostawić na kilka godzin. Następnie należy odkurzyć go w tradycyjny sposób.

Czyszczenie wykładziny dywanowej na mokro

Czyszczenie dywanów na mokro jest najpopularniejszą metodą na odświeżenie wykładziny. W tym celu należy odpowiednią ilość środka piorącego zmieszać z wodą tak, by powstała duża ilość piany. Tak powstały puch należy wetrzeć gąbką lub szczotką w powierzchnię i poczekać do wyschnięcia. Dywan zyska świeży zapach, a kurz i zabrudzenia znikną. Pranie dywanu jest najlepszą metodą na świeży zapach i estetyczny wygląd wykładziny.

Sposób na plamy na dywanie

Prawdziwym utrapieniem potrafią być plamy na dywanie. Czasem nie pomagają żadne środki chemiczne i konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w praniu dywanów i usuwaniu wszelkich zabrudzeń i plam. Oto kilka domowych sposobów na plamy trudne do usunięcia w tradycyjny sposób.

  1. Guma do żucia – należy jak najszybciej przyłożyć do wtartej gumy lód w kostce. W ten sposób skruszeje i łatwo będzie można ją usunąć. Pod żadnym pozorem nie można gumy usuwać za pomocą ciepłej wody, gdyż zmięknie i stanie się trudna do usunięcia.
  2. Wosk – metoda znana od lat na wosk to papier i żelazko. Kilka warstw papierowych ręczników należy położyć na plamę z wosku i podgrzać za pomocą żelazka. Roztopiony wosk wchłonie się w ręczniki i plama zniknie.
  3. Kolorowy tusz – mikstura z dwóch łyżek mąki ziemniaczanej i odrobiny mleka pozostawiona na dywanie na kilka godzin powinna usunąć skutecznie plamę z tuszu. Wystarczy wyschnięty proszek odkurzyć i gotowe.
  4. Czekolada – żółtko z gliceryną należy na krótko wetrzeć w plamę i usunąć mokrą ściereczką. Najbezpieczniej na koniec dodatkowo przetrzeć powierzchnię wodą z mydłem.
  5. Herbata – kilka łyżeczek wody utlenionej i 4 -5 kropel amoniaku wetrzeć w plamę. Plama szybko się ulotni, podobnie jak nieprzyjemny zapach.
  6. Krew – lodowata woda ze szczyptą soli pomoże usunąć trudne plamy z krwi. Należy wycierać powierzchnię do czasu zblaknięcia zabrudzenia.

Bez względu na zabrudzenia i plamy, dywan z jasnego włosia powinien być prany co pół roku, a ciemny raz na kilkanaście miesięcy. Pranie dywanu wielkopowierzchniowego to zadanie pracochłonne, dlatego w takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Ponadto można zdecydować się na opcję z dojazdem do klienta, dzięki temu nie ma konieczności problematycznego dowozu dywanu do pralni.

źródło: pralniadarmar.pl – pralnia dywanów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here