Nie bez przyczyny chińska medycyna szczególną uwagę zwraca na stopy. Według jej założeń to właśnie one warunkują kondycję ludzkiego ciała i umysłu. Fakt ten jest związany z obecnością w stopach wielu zakończeń nerwowych odpowiadających określonym narządom wewnętrznym. Stopy to także podstawowy ośrodek ruchu każdego człowieka. Niestety bardzo często nie przykładamy uwagi do drobnych symptomów czy dyskomfortu w tym obszarze, który może świadczyć o bardzo poważnych chorobach.

Opuchnięte, bolące stopy

Jeżeli opuchlizna i bolesność stóp wynika ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub długiego siedzenia, nie ma powodów do obaw, gdyż jest to naturalna reakcja organizmu. Przyczyną takich dolegliwości mogą być jednak również zmiany hormonalne, ciąża, przyjmowane leki czy urazy, takie jak zwichnięta kostka czy zerwanie więzadeł. Niejednokrotnie sygnalizują one także dużo poważniejsze schorzenia, typu niewydolność żylna, choroba zakrzepowo-zatorowa czy zaburzenia pracy serca i nerek.

Zimne stopy

Zimne stopy to głównie domena kobiet. Objawy tego typu mogą być oznaką nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy niedoczynności tarczycy. Zimne stopy to także częste zjawisko u osób zmagających się ze słabym krążeniem krwi.

Swędzenie stóp

Świąd w okolicach stóp najczęściej powodowany jest grzybicą. Takiemu schorzeniu zwykle towarzyszy również suchość skóry oraz żółtawe, zniekształcone paznokcie. Grzybica początkowo pojawia się pomiędzy palcami, a dopiero później przenosi się na paznokcie. Nieleczona może zająć także inne obszary ciała, dlatego w przypadku zaobserwowania nawet drobnych zmian chorobowych, należy niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem. Inną przyczyną świądu może być też zapalenie skóry na skutek reakcji alergicznej.

Słabo gojące się rany w okolicach stóp

Niegojące się rany na stopach są głównym objawem cukrzycy. Nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, a nawet amputacji kończyny. U osób zmagających się z cukrzycą dochodzi bowiem do rozwoju neuropatii cukrzycowej, wynikającej z niedokrwienia tkanek i uszkodzenia nerwów. W takim przypadku należy zachować szczególną czujność, a pojawienie się drobnych ran, owrzodzeń czy deformacji konsultować z lekarzem.

Ból dużego palca lub pięty

Przyczyną bolesności dużego palca u stopy bardzo często jest zwyrodnienie stawów, uraz więzadła (najczęściej spotykany u sportowców trenujących na twardych nawierzchniach) oraz dna moczanowa (palec jest zaczerwieniony i spuchnięty). Natomiast ból pięt najczęściej pojawia się przy zapaleniu powięzi podeszwy oraz zwyrodnieniu stawów, tkanek i kości stopy, a także w przypadku ostrogi piętowej (narośl kostna na pięcie). Niejednokrotnie ból w okolicach pięt może wskazywać na schorzenia innych części ciała, takich jak kręgosłup czy miednica.

Płaska stopa

Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. Wynika to z naturalnego, łukowego ułożenia jej kości. Niestety nieleczone płaskostopie może prowadzić do wielu groźnych schorzeń:

  • chronicznego zapalenia więzadeł i torebek stawowych,
  • wykształcenia się palucha koślawego (tzw. haluksa),
  • bólu i obrzęku stopy, skutkującego trudnościami w poruszaniu się.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się buty na płaskostopie lub specjalne wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Odpowiednio dobrane obuwie sprawia bowiem, że stopa jest stabilna i prawidłowo ułożona. Buty na płaskostopie zapewne pozwolą więc właściwie wyprofilować stopę. Podobną funkcję pełnią wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Różnica polega na tym, że położenie stopy jest w tym przypadku uzależnione wyłącznie od podeszwy. Najlepszym miejscem do zakupu tego typu akcesoriów będzie sklep z obuwiem ortopedycznym, gdzie specjalista dopasuje konkretny model do naszych preferencji i potrzeb.

Stopy mogą dużo powiedzieć o naszej kondycji oraz stanie zdrowia. Zaniedbywanie nawet drobnych symptomów i nieprawidłowości może niestety doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. W każdym przypadku warto zatem niezwłocznie udać się po poradę do lekarza specjalisty.

Wkładki wykonane indywidualnie zapewniają osiągnięcie oczekiwanych efektów a mianowicie:
korekcji ustawienia i ustabilizowania stopy, prawidłowego jej ustawienia jak również odpowiedniego obciążenia lub w razie potrzeby odciążenia miejsc bolesnych.
Mamy różne metody badania stóp:

1. badanie stóp podoskopem,
2. badanie stóp plantografem,
3. komputerowe badanie stóp.

Wkładki ortopedyczne możemy wykonywać indywidualnie metodą termoplastyczną lub na specjalnych obrabiarkach typu frezarki po wcześniejszym badaniu komputerowym. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wkładki ortopedyczne pojawiają się nowe technologie ich wykonania.

źródło: wzso.pl – sklep ortopedyczny Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here