Dobry aparat słuchowy, jeżeli tylko jest odpowiednio użytkowany i pielęgnowany, może działać bezawaryjnie przez wiele lat. Średnia żywotność urządzenia dochodzi nawet do 7 lat, ale odpowiednio konserwowane może posłużyć użytkownikowi znacznie dłużej. Dlatego też warto wiedzieć jak dbać o tak zaawansowany technologicznie sprzęt i na co zwrócić szczególną uwagę w czasie upalnych wakacji.

Wilgoć największym wrogiem

Mimo że aparaty słuchowe przeznaczone są działania w wilgotnym środowisku ucha, a producenci starają się, by były jak najbardziej funkcjonalne, należy chronić je przed nadmiernym działaniem wody. O ile w codziennym użytkowaniu istnieje raczej niewiele sytuacji, które mogłyby uszkodzić urządzenie, tak latem zagrożeń czyhających na aparat jest zdecydowanie więcej. W standardowych warunkach, zaleca się jego osuszanie raz dziennie, najlepiej przez noc. W trakcie wakacyjnego wypoczynku konieczne może okazać się częstsze wykonywanie tej czynności. Jednym z powodów jest wysoka temperatura, która powoduje zwiększoną potliwość. Co prawda, urządzenia tego typu przewidują takie sytuacje, niemniej jednak pokrywy baterii mają ograniczoną wodoszczelność. Jeszcze groźniejsza dla aparatów jest słona woda morska. Parując, może pozostawiać we wnętrzu niektórych elementów kryształki soli. W środku aparatów słuchowych znajdują się nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, nazywane niekiedy miniaturowymi komputerami. Ich podzespoły są szczególnie wrażliwe na wilgoć i to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną awarii.

Aparaty słuchowe nie lubią słońca

Wydawać by się mogło, że skoro wilgoć szkodzi aparatom słuchowym, słoneczna pogoda może być jest wręcz korzystna. Nic bardziej mylnego. Obudowa tych urządzeń wykonywana jest z bardzo cienkiego i lekkiego plastiku. Ma to na celu zwiększenie komfortu osób z nich korzystających. Nie gwarantuje jednak najlepszej ochrony. Podczas urlopu łatwo zapomnieć o tym fakcie. Pozostawienie aparatu w pełnym słońcu może skończyć się dla niego tragicznie. W czasie letnich upałów temperatury w słońcu potrafią osiągać bardzo wysokie wartości. Nawet na tyle wysokie, by stopić delikatny plastik pokrywający urządzenie. Czasem wystarczy wymienić samą obudowę, najczęściej jednak uszkodzenia spowodowane taką sytuacją są na tyle poważne, że należy zastąpić urządzenie nowym. Ponadto, w okresie wakacyjnym spędzamy zdecydowanie więcej czasu na zewnątrz. Chcąc chronić się przed działaniem promieni słonecznych, stosujemy kremy z filtrem. Jednak niewielu użytkowników aparatów słuchowych wie, że substancje w nich zawarte również mogą negatywnie wpływać na żywotność sprzętu, a w skrajnych przypadkach być nawet bezpośrednią przyczyną jego usterki. Dodatkowo, do wszelkich kosmetyków do opalania kleją się ziarenka piasku, pył, kurz i inne zanieczyszczenia. Z tego powodu najlepiej jest zwyczajnie zdjąć aparat słuchowy przed użyciem kremu. Należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu rąk przed jego ponownym założeniem. Jeżeli podejrzewamy, że cokolwiek mogło dostać się do środka urządzenia lub utknąć w jego szczelinach, powinniśmy niezwłocznie otworzyć komorę baterii i wyczyścić wnętrze. Zaniechanie te prostej czynności może skutkować np. blokadą portu wewnątrz mikrofonu.

Mimo zwiększonego ryzyka uszkodzenia aparatu słuchowego podczas urlopu, nie ma powodów do paniki. Najważniejsze to być świadomym możliwych zagrożeń i zachować ostrożność. Czasem lepiej jest poświęcić chwilę na pielęgnację urządzenia, nawet jeśli wydaje się to lekką przesadą. Pozwoli to cieszyć się w pełni z wakacji, bez obaw o stan aparatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here