W dobie cyfryzacji nie ma mowy o firmie, która nie korzystałaby z komputerów i dostępu do Internetu. Z praktycznego punktu widzenia jest to nie tylko niewydajne, ale i niemożliwe. Większość bieżących czynności, jak pozyskiwanie klientów, marketing, kontakt z kontrahentami, czy też sprawy księgowo-finansowe, odbywa się za pośrednictwem komputera lub on-line. Taki stan rzeczy wymusił swoistą transformację klasycznej dokumentacji w jej cyfrowa wersję, a to z kolei doprowadziło do powstania nowych sposób jej przechowywania. Od pewnego czasu dokumenty firmowe są archiwizowane już nie tylko w zakładowych składnicach akt, ale również na nośnikach danych, takich jak pamięci USB, dyski twarde i przenośne, czy karty pamięci. Z roku na rok rośnie świadomość na temat bezpieczeństwa informacji. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na fachową i bezpieczną utylizację dokumentów papierowych, zapominając jednakże o prawidłowym zniszczeniu elektronicznych nośników danych. Spora część firmowego sprzętu elektronicznego, z wrażliwymi lub poufnymi informacjami trafia na śmietnik lub złom – dane zapisane na tych nośnikach mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie.

Współczesne nośniki danych

Choć papier pozostaje wciąż najpowszechniejszym środkiem zapisu informacji, to rozwój technologii wymusił powstanie innych rodzajów nośników danych, wpisujących się w obecne wymagania i realia. Powszechnie stosowane jeszcze kilkanaście lat temu optyczne nośniki, czyli płyty CD/DVD straciły na popularności względem wydajniejszych, pojemniejszych i wielozapisowych elektronicznych nośników danych takich jak pamięci USB, karty pamięci w różnych formatach czy dyski przenośne. Jednakże wśród najpopularniejszych nośników informacji nieprzerwanie od lat prym wiodą dyski twarde HDD, będące stałym wyposażeniem każdego komputera biurowego. Ze względu na łatwość i brak dodatkowych wymogów, zapis i archiwizowanie konkretnych informacji na komputerach jest dziś zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Realne zagrożenie bezpieczeństwa informacji

Dokumenty należy niszczyć, co do tego stwierdzenia nie ma żadnych wątpliwości. W świetle polskiego prawa wszelkie dokumenty powinny być niszczone w taki sposób, aby ich ponowne odczytanie było niemożliwe. Dotyczy to każdego rodzaju dokumentacji bez względu na typ nośnika. O ile świadomość bezpieczeństwa informacji i możliwych zagrożeń płynących z nieprawidłowego niszczenia lub wyrzucenia dokumentów na śmieci nieco poprawiła się w ostatnim czasie, o tyle niekoniecznie ma do przełożenie na konkretne działania. Od czasu do czasu czytamy o poważnych zaniedbaniach w tej materii: dokumentach znalezionych na wysypiskach, w koszach na śmieci, pustostanach lub w lasach. Jednakże dokumenty papierowe są prawidłowo niszczone częściej niż te zapisane na elektronicznych nośnikach danych. Taki stan rzeczy wynika z dwóch podstawowych czynników. Po pierwsze papier łatwiej zniszczyć – wystarczy do tego celu niszczarka biurowa i chwila czasu. Po drugie przestarzały lub popsuty sprzęt łatwiej jest wyrzucić lub sprzedać na złom niż właściwie zutylizować. Nasza świadomość w tym zakresie wciąż jest dość płytka i często nie zdajemy sobie sprawy, że dokumenty zapisane na popsutych dyskach twardych mogą zostać przez kogoś pozyskane, ponieważ „popsuty” nie oznacza „prawidłowo zniszczony”. Również zwyczajne usunięcie plików z dysku i odsprzedanie go dale nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Osoba, która będzie chciała dotrzeć do usuniętych informacji, zrobi to z łatwością przy pomocy odpowiedniego oprogramowania i odrobiny samozaparcia.

Skuteczne niszczenie dysków twardych i nośników elektronicznych

Nośniki danych należy niszczyć z równą skutecznością co dokumenty papierowe. Niestety do tego celu nie wystarczy niszczarka biurowa. Aby mieć absolutną pewność skutecznego i bezpiecznego zniszczenia dysku twardego czy też pendrive’a, nie obejdzie się bez pomocy specjalisty – firmy profesjonalnie niszczącej dokumentację, która w swojej ofercie świadczy także usługi niszczenia i utylizacji innych niż papierowe nośników informacji. Firmy tego typu stosują obecnie metodę mechanicznego niszczenia nośników danych w niszczarkach przemysłowych zgodną z obowiązującą normą bezpieczeństwa DIN 66399. W praktyce oznacza to fizyczne uszkodzenie elementów nośnika: wielokrotne pocięcie, rozdrobnienie i sprasowanie powstałych ścinków, tak aby pozyskanie jakichkolwiek informacji było niemożliwe. Dzięki firmie z branży niszczenia dokumentów zyskujesz czas oraz minimalizujesz do zera ryzyko wypłynięcie wrażliwych informacji i kar, z którymi mogłoby się to wiązać.

Źródło: Essi – niszczenie i utylizacja dokumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here