Jeśli zastanawiacie się co to jest cheat meal, to w dosłownym tłumaczeniu jest to oszukany posiłek. Bardziej fachowo jest to posiłek niedietetyczny, złożony z składników, które w trakcie odchudzania są nam zabronione. Cheat meal wplata się jednak między posiłki, zawarte w planie diety odchudzającej, która ma pozwolić nam na zrzucenie zbędnych kilogramów. Czy cheat meal na diecie szkodzi naszemu zdrowiu, czy jest to rozwiązanie poprawiające procesy metaboliczne, wpływające pozytywnie na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne? Poniższy artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości na ten temat.

Jak działa cheat meal i jakie wynikają z niego korzyści?

Cheat meal, to posiłek, którego nie pozwoliłbyś sobie zjeść, będąc na diecie odchudzającej. Są to zatem posiłki niezdrowe, wysokokaloryczne, zawierające dużą ilość tłuszczy, czy posiłki nazywane „śmieciowym jedzeniem”. Wymienić możemy pizzę, hamburgery, skrzydełka, gałki lodów z bitą śmietaną, a także ciasta. Oprócz cheat meal, istnieje także cheat day, czyli cały dzień w trakcie diety, złożony właśnie z takich „oszukanych posiłków”. Zarówno cheat meal jak i cheat day na diecie, należy dobrze zaplanować. Nie mogą one występować randomowo, wtedy, kiedy nabierzemy ochoty na coś niedozwolonego.

Cheat meal na diecie ma za zadanie przyśpieszyć metabolizm oraz podbudować naszą psychikę. Będąc na diecie redukcyjnej po paru tygodniach możemy zauważyć stagnację w poziomie naszej wagi. Dzieje się tak ponieważ organizm, któremu dostarczamy mniejszą liczbę kalorii, spowalnia procesy metaboliczne, tak by dostarczane kalorie wystarczyły mu na cały dzień. Cheat meal na redukcji to zastrzyk kalorii, który wprowadzi organizm w stan nasycenia, co przyśpieszy metabolizm.

Drugą sprawą jest wspomniana psychika, która może sprawiać problemy, w sytuacji, gdy podczas diety odmawiamy sobie ulubionych dań, przysmaków. Ponadto, po paru tygodniach diety i treningów, nagły zastój wagi może spowodować, że stracimy wiarę w skuteczność naszych działań. Przy długim okresie redukcyjnym, w którym zmęczenie fizyczne i psychiczne sięga granic, warto rozważyć zabieg, zwany refeed diet break, ponownie podkręcającego metabolizm na redukcji. Jest to zabieg bardzo różniący się od cheat meal, jednak więcej o refeed day dowiedzie się na stronie Krajek Team.

Ważne w stosowaniu odstęp jest pamiętanie o regularnym korzystaniu z cheat meal. Co ile najlepiej korzystać z „oszukanego posiłku”? Cheat meal raz w tygodniu to bardzo rozsądna propozycja. Jeśli będziesz decydować się na takie rozwiązanie zbyt często twoja waga może pójść w górę, a sama dieta może z czasem pójść w niepamięć.

Jak prawidłowo stosować cheat meal na diecie?

Cheat meal na diecie przyśpiesza odchudzanie, pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej za pomocą procesu termogenezy poposiłkowej, a także pzowala na pozbycie się uczucia głodu, za sprawą obniżenia poziomu hormonu głodu, czyli greliny. Nie możemy zapomnieć o psychice, dla której cheat meal na redukcji, jest jak mały prezent, za dotychczasowe wyrzeczenia i wytrwałość. Stosowanie cheat meal na diecie musi być odpowiedzialne. Poniżej zamieszczamy kilka rad, które z pewnością pomogą Ci prawidłowo wprowadzić go do swojej diety:

  1. Zaplanuj regularny odstęp między kolejnymi cheat meal’ami. Pomóc Ci w tym mogą np. cotygodniowe spotkania ze znajomymi,
  2. Nie przekraczaj ustalonego przez siebie odstępu między oszukanymi posiłkami,
  3. Spróbuj tak zaplanować swój cheat meal, by był on bogaty w białko, mające największy efekt termogenny i węglowodany, wpływające na poziom leptyny, odpowiadającej za spalanie tłuszczu,
  4. Ciesz się swoim posiłkiem, nie zaniedbuj go na rzecz telewizora, gry, ponieważ możesz wtedy się zapomnieć,
  5. Nie rozpoczynaj korzystać z cheat meal od razu po rozpoczęciu diety. Na początku będziesz pełny motywacji, a zarazem twój organizm będzie się dopiero przyzwyczajał do mniejszej dawki kalorii,
  6. Nie miej wyrzutów sumienia. Pamiętaj, że cheat meal na redukcji ma korzystny wpływ na twoją dietę i psychikę

Inspiracja: Krajek Team

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here