Namioty handlowe są wspaniałą opcją na tanie i mobilne stoisko sprzedażowe. Łatwe w montażu i odporne na trudne warunki pogodowe, są szczególnie popularne na różnego rodzaju festiwalach i festynach. Niestety, w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury nie rozpieszczają, w namiotach robi się po prostu zimno. Jak poradzić sobie z niską temperaturą w namiocie handlowym?

Odpowiednie ogrzewanie rozwiąże wszystkie problemy
Nikt z nas nie lubi długotrwale przebywać na zimnie, tym bardziej, jeśli mówimy o codziennych warunkach pracy. Namioty handlowe nie są w stanie zabezpieczyć nas całkowicie przed warunkami zewnętrznymi. Dobrze jest więc pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu. Jak je dobrać? Wszystko zależy od przeznaczenia i wielkości namiotu. Duży namiot handlowy będzie wymagał bardziej specjalistycznego sprzętu i generował większą ilość energii cieplnej niż jego mniejszy odpowiednik. Tego typu pomieszczeń nie da się niestety w pełni nagrzać – z powodu cienkich ścian szybko się wychładzają. Źródło energii musi być więc w miarę rozsądne cenowo, gdyż zapewne nie chcemy by ogrzewanie pochłonęło większą część naszych dochodów.

Jakie ogrzewanie wybrać?
Istnieją różne rodzaje źródeł ciepła. Uzasadniona będzie instalacja modułów, takich jak:

  • Płomienniki grzewcze, czyli wolno stojące grzybki lub słupy ognia. To bardzo funkcjonalne, a zarazem estetyczne urządzenia, które pozwalają na ogrzanie dużej powierzchni niewielkim kosztem. Wymagają przestrzeni i dość wysokiego pułapu sufitowego. Tego typu sprzęty sprawdzą się doskonale, w momencie, gdy chcemy ogrzać duży namiot handlowy ekspresowy i szczególnie zależy nam na estetycznym wyglądzie jego wnętrza.
  • Piecyki naftowe, które świetnie nadadzą się do ogrzania stosunkowo małej przestrzeni. Jeden piecyk powinien wystarczyć do ogrzania powierzchni ok. 20-30 metrów kwadratowych. Jest mały i dyskretny, możemy więc postawić go na uboczu.
  • Ogrzewacze gazowe, które są opcją bardzo podobną do poprzedniej. Zmienia się jedynie paliwo grzewcze. Ogrzewacze gazowe mogą być odrobinę bardziej niebezpieczne ze względu na łatwopalność używanego gazu i małą kubaturę, którą ma standardowy namiot handlowy. Takie ogrzewacze są więc wybierane znacznie rzadziej.
  • Lampy ogrzewające na podczerwień są odpowiednim rozwiązaniem dla kogoś, kto nie chce zmniejszać powierzchni użytkowej, którą daje mu namiot handlowy. Wiesza się je pod sufitem. Oprócz przyjemnej temperatury emitują także łagodne, ciepłe światło.

Czy stosowanie ogrzewania w namiotach jest na pewno bezpieczne?
Wykorzystywanie ogrzewania w namiotach jest bezpieczne, jeśli tylko zachowamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wszystkie grzejniki, niezależnie od rodzaju muszą znajdować się w odległości co najmniej 1 metra od ścian, niezależnie czy chcemy ogrzać duży namiot ekspresowy, czy też konstrukcję o mniejszej kubaturze. Grzejniki będą emitować wysoką temperaturę, która dopiero po wymieszaniu się z chłodnym powietrzem wewnątrz namiotu, będzie odpowiednia dla otoczenia. Stąd konieczność oddalenia sprzętu od ścian, żeby nie spowodować uszkodzenia namiotu, a w skrajnych przypadkach uniknąć pożaru. Podobnie jest z lampami wiszącymi i z płomiennikami. Pierwsze z nich należy montować z odpowiednim odstępem od pułapu, a drugie wymagają dość wysokiego sufitu. Jeśli nasze urządzenie posiada jakiekolwiek kable i przewody, należy bezwzględnie zabezpieczyć je przed działaniem wody i uszkodzeniami mechanicznymi. Wystarczy zainwestować w specjalne pokrowce lub maskujące listwy ochronne. Jeśli do grzejnika bezpośredni dostęp mają goście odwiedzający nasz namiot, należy zadbać o oznakowanie grzejników tak, a by nikt przez przypadek się nie oparzył.

Niezależnie od tego, czy planujemy ogrzać duży namiot handlowy, czy jedynie niewielką przestrzeń użytkową, świetnie sprawdzą się w tej roli mobilne grzejniki. Emitują one wystarczającą ilość ciepła i pochłaniają stosunkowo niewiele energii. Wystarczy tylko dobrać sprzęt o parametrach zgodnych z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here