Zastanawiasz się jak dbać zimą o segmentową bramę garażową? Aby garaż dobrze spełniał swoją funkcję, czyli chronił pojazd przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, musi posiadać sprawną bramę garażową. A zimą należy szczególnie dbać i pielęgnować bramę, ponieważ ujemne temperatury i śnieg to dla niej trudny czas.

Każde ekstremalne warunki pogodowe pozostawiają trwały znak na bramach garażowych. Ta, która będzie nieodpowiednio przygotowana do zimy, może nagle zacząć się zacinać, lub w ogóle przestanie działać. I to w najmniej oczekiwanym momencie.  Poniżej podpowiemy, jak dbać o bramę garażową w okresie zimowym.

Konserwacja bramy garażowej na zimę

Warunkiem koniecznym prawidłowego dbania o bramę garażową w czasie mrozów jest systematyczne usuwanie śniegu, błota i wody z okolic bramy. W szczególności z dolnej uszczelki. Dzięki temu unikniemy ryzyka przemarznięcia uszczelki, okucia bramy i linek. Brama, która musi pokonać na swojej drodze kopę śniegu, nie będzie się domykała, a to może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

Problem z fotokomórką w bramie garażowej

Zimową porą mogą pojawić się problemy z fotokomórkami, które montowane są przed bramą garażową. Pamiętaj o ich regularnym odśnieżaniu, aby mogły prawidłowo działać. Podpowiemy, że dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie fotokomórek w świetle bramy. A po zamontowaniu ościeżnicy, nie będą wymagały regularnego odśnieżania. Wystarczy wtedy tylko co jakiś czas oczyścić je z brudu.

Odśnieżanie pojazdu

Koniecznie pamiętaj o odśnieżaniu pojazdu przed wjechaniem do garażu. Jest on zwykle słabiej wentylowanym pomieszczeniem, a śnieg wewnątrz podniesie wilgotność w garażu. Wzrasta tym samym ryzyko korozji karoserii samochodu, jak również elementów metalowych bramy garażowej (sprężyny, zawiasy, rolki). Równie ważne jest to, aby nie pozostawiać bramy garażowej w pozycji otwartej zbyt długo. Zwłaszcza kiedy temperatura jest wyraźnie na minusie.

Konserwacja elementów ruchomych w bramie garażowej

W czasie dużych mrozów warto zadbać o dodatkową konserwację elementów ruchomych w bramie. Należy je wyregulować i nasmarować (zwłaszcza uszczelki) smarem silikonowym. Przegląd bramy powinien być wykonywany raz do roku, to niezbędny element utrzymania gwarancji. Najlepiej zaplanować go przed zimą, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Warto wspomnieć również o tym, aby zimą nie czyścić bramy garażowej mokrą szmatką. W przypadku, kiedy nie da się innym sposobem usunąć zabrudzeń, pamiętaj o dokładnym osuszeniu czyszczonych powierzchni.

Równie istotną kwestią jest to, aby do odśnieżania w okolicy bramy nie używać soli. Może ona doprowadzać do jej uszkodzenia.

Jak czyścić bramę przed zimą?

Przed nadejściem niskich temperatur należy dokładnie wyczyścić poszczególne panele bramy. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej gąbki, przy użyciu niedrażniących środków myjących. Do konserwacji bramy doskonale nadają się delikatne detergenty, na przykład przeznaczone do mycia samochodów. Zadbajmy też o ozdobne aplikacje ze stali szlachetnej. Powinniśmy je przeczyścić minimum raz na 3 miesiące preparatem przeznaczonym do czyszczenia stali szlachetnej.

A jeżeli chcesz przed nadejściem zimy wymienić starą bramę na nową, zobacz bramy garażowe Wrocław i wybierz najlepszą dla siebie.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here