Od dawna w stomatologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Najbardziej rozpowszechnione są lasery diodowe i lasery erbowe o różnym zastosowaniu. Wielu stomatologów używa ich codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów, wykorzystując je jako wsparcie obok tradycyjnych metod leczenia. Udowodniono, ze używanie laserów ma wiele zalet, spośród których najczęściej wymienia się  optymalizację czasu wizyt, mniejszą ilość nieprzyjemnych sytuacji związanych z bólem, a co najważniejsze dla pacjentów szybszą rekonwalescencję.

Oferta laserów wykorzystywanych w stomatologii jest coraz bogatsza, jednak nie wystarczy sam zakup sprzętu, żeby móc rozpocząć terapię za jego pomocą. Dla tych, którzy chcieliby poznać szerokie możliwości lasera i móc bezpiecznie ich używać powstało dwudniowe szkolenie „Laseroterapia w stomatologii”, które pod koniec września organizuje warszawskie centrum szkoleniowe Dental Skills Institute.

Na tym praktycznym szkoleniu wprowadzającym uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o laserach wspomagających leczenie stomatologiczne. Tematyka tego dwudniowego, praktycznego szkolenia obejmuje cały zakres tego, co trzeba wiedzieć, by bezpiecznie i efektywnie stosować zarówno lasery diodowe jak i erbowe.

Endodoncja jest dziedziną stomatologii, w której w ostatnim czasie nastąpił szybki rozwój. Możliwy był on dzięki udoskonaleniu narzędzi kanałowych, wprowadzeniu mechanicznych systemów opracowania kanału i nowych materiałów służących do czasowego i ostatecznego wypełniania kanału. Postęp ten pozwolił na rozszerzenie liczby przypadków, w których można przeprowadzić leczenie endodontyczne zakończone sukcesem. Zastosowanie lasera Nd:YAG w endodoncji jest przede wszystkim ukierunkowane na eliminację mikroorganizmów z systemu kanałów korzeniowych.

Lasery stosujemy również przy dezynfekcji kieszonek dziąsłowych, periimplantitis, chorobach miazgi, stanach zapalnych jamy ustnej oraz odkażaniu systemów korzeniowych w endodoncji. Stosowane jako uzupełnienie w leczeniu, znacznie przyspieszają gojenie się zmian oraz spełniają funkcję przeciwbakteryjną. Lasery diodowe eliminują wstawę mazistą oraz zmniejszają liczbę bakterii, dzięki temu są doskonałe w leczeniu endodontycznym.  .

Często lasery są „ratunkiem” dla pacjentów, u których z jakichś powodów nie można zastosować leczenia konwencjonalnego, np. przy udrażnianiu kanałów u osób z bólem w okolicy wierzchołkowej. Użycie lasera w takim przypadku daje częściej pozytywne rezultaty niż tradycyjne leczenie.

Laser jest także skutecznym narzędziem do usuwania pozostałości materiałów wypełniających. Możemy być w 100% pewni, że podczas pracy laserem nie złamie nam się narzędzie w kanale, dlatego nie musimy stosować wytrawiaczy.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie tego urządzenia. Sprawdza się ono idealnie przy leczeniu endodontycznym w zębach mlecznych, gdyż zwiększa komfort i skraca czas  leczenia w przypadku, często niecierpliwych i wymagających większej uwagi, najmłodszych pacjentów.

Oprócz endodoncji lasery stosowane są w wielu innych dziedzinach stomatologii. Uczestnicy dwudniowego szkolenia z laseroterapii poznają i przećwiczą fototerapię laserową: znieczulenie, wspieranie gojenia i wspomagane światłem leczenie stanów zapalnych. Pierwszego dnia szkolenia opanują leczenie m. in.: zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, suchych zębodołów, aft, owrzodzeń powstałych w wyniku urazów i opryszczki, bólu po zabiegach chirurgicznych, przyspieszenie gojenia się tkanek (po przeszczepach, wprowadzeniu implantów, zabezpieczenie zębodołu po ekstrakcji itp.), artropatii i wielu innych.

Drugi dzień szkolenia rozpocznie się od kwestii wspomagania laserem leczenie przewlekłego zapalenia przyzębia u dorosłych oraz periimplantitis, tu prowadzący – Dr. Mark Cronshaw- skupi się na omówieniu aż sześciu procedur z tego zakresu tematycznego. Stosowanie laserów w chirurgii estetycznej i kosmetycznej to również temat godny uwagi w kwestii wydłużania korony i dającego optymalne wyniki postępowania z tkankami miękkimi.

Kolejna część szkolenia to estetyczne postępowanie z tkankami miękkimi, czyli: gingiwektomia, tworzenie estetycznych profili wyłaniania, frenulektomia czy frenotomia. Wszystkie procedury zostaną przećwiczone w części praktycznej, po której nastąpi ostatni etap szkolenia – chirurgia wspierana laserem, medycyna jamy ustnej i patologia oraz towarzyszące tym zagadnieniom procedury, tj.: resekcja wierzchołka korzenia, odsłanianie implantu, techniki gojenia zębodołów wraz z CGF i fotobiomodulacją, czy np.: leczenie liszaja płaskiego. Wszystkie zagadnienia ilustrowane będą zdjęciami przypadków klinicznych, niektóre dodatkowo z nagraniami zabiegów.

Wykorzystanie laserów w stomatologii cieszy się dużą popularnością. Dzieje się tak za sprawą szerokiego spektrum jego zastosowań, dlatego każdy dentysta, który chciałby do swojej praktyki wprowadzić ten sprzęt i w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, powinien skorzystać z możliwości wzięcia udziału w szkoleniu prowadzonym, przez eksperta w dziedzinie laseroterapii.

Informacje i rejestracja na www.dsi-edu.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here