Termohigrometr to urządzenie powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Umożliwia ono równoczesny pomiar temperatury i wilgotności powietrza, dlatego gwarantuje ścisłą kontrolę wielu parametrów związanych z wyznaczaniem wilgotności powietrza. Z tego względu termohigrometry są niezastąpione przy przechowywaniu, w transporcie i w przetwarzaniu różnego rodzaju produktów spożywczych.

Termohigrometr elektroniczny – zasada działania

Termohigrometr to urządzenie, które służy przede wszystkim do wyznaczania zawartości wilgoci w powietrzu, ale może pełnić także dodatkowe funkcje. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie temperatury powietrza, poziomu najwyższej i najniższej osiągniętej temperatury, wskazanie stężenie pary wodnej w powietrzu oraz zawartości dwutlenku węgla, wyznaczenie punktów rosy, czy też monitorowanie wartości ciśnienia barometrycznego. Termohigrometr elektroniczny wyposażony jest w czujnik lub sondę. Element ten pozwala na precyzyjne dokonywanie pomiarów. Może on znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz rejestratora (wówczas przymocowany jest za pomocą kabla). Modele wyposażone w specjalistyczną sondę pozwalają określić poziom aktywności wody w pożywieniu lub materiale roślinnym. Wszystkie dane pomiarowe pozyskane przez termohigrometr są zapisywane na urządzeniu i przesyłane łączem internetowym na konto stworzone przez użytkownika. Zasada działania termohigrometru opiera się na wykorzystywaniu zjawiska modyfikacji właściwości określonych substancji. Zjawisko to zachodzi w wyniku zmiany wilgotności powietrza. Od stopnia wilgotności zależy bardzo wiele czynników, dlatego też termohigrometr sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu. Przydatną funkcją jest w tym przypadku możliwość ustawienia alarmu, który zostanie uruchomiony, gdy urządzenie dokona pomiaru określonych parametrów i będą one znacząco odbiegać od przyjętych standardów.

Wykorzystanie termohigrometrów w przemyśle

Wilgotność powietrza ma nie tylko znaczący wpływ na ludzkie samopoczucie, ale jest także parametrem warunkującym szereg procesów zachodzących w przemyśle. Termohigrometr przemysłowy pozwala na precyzyjny pomiar temperatury w lodówkach i chłodniach. Ma to zasadnicze znaczenie przy transporcie zwłaszcza produktów spożywczych, takich jak mięso czy nabiał. Ponadto znajduje zastosowanie w laboratoriach i w przemyśle chemicznym. Sprawdza się doskonale także przy uprawie roślin w szklarniach i tunelach foliowych. Umożliwia bowiem utrzymywanie stałej temperatury i poziomu wilgotności, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Termohigrometr przemysłowy może być również z powodzeniem wykorzystywany do monitoringu podstawowych parametrów w procesie osuszania produktów sypkich, takich zboża czy makarony. Urządzenia pomiarowe tego typu są wykorzystywany także w muzeach i archiwach, w których utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza ma znaczący wpływ na stan dokumentów, ksiąg i innych eksponatów. Dzięki termohigrometrowi można w sposób skuteczny zapobiegać również powstawaniu pleśni i grzybów. Nadmierna wilgotność powietrza prowadzi bowiem do namnażania się tych zarodników, wywołując alergie i podwyższając ryzyko zachorowania na raka.

Termohigrometr elektroniczny to urządzenie, które w sposób dokładny pomaga kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza. Umożliwia również sprawdzanie wilgotności niektórych materiałów, dlatego znalazł zastosowanie w wielu, niejednokrotnie bardzo zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Warto dodać, że najlepiej wybrać urządzenie, do którego dołączono świadectwo wzorcowania, gdyż stanowi ono gwarancję dokładności realizowanych pomiarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here