Bardzo często w domach jednorodzinnych, szczególnie tych o niewielkim metrażu, staramy się zagospodarować każdą wolną przestrzeń, nie zapominając o strychu. Niestety, wtedy często spotykamy się z problemem niewygodnych schodów, nieszczelnych drzwi i uciekającego ciepłego powietrza. Jakie schody wybrać, aby uniknąć tego problemu?

Schody na strych – jak je zamontować?

Sposób montażu gotowych schodów strychowych powinna zawierać każda instrukcja dołączona do produktu. Pamiętajmy, że klapa jest instalowana na samym końcu, dużo wcześniej natomiast mocuje się skrzynię z drabinką. W tym celu trzeba wstępnie oprzeć schody na łatach montażowych, które je utrzymają, przykręconych do krawędzi otworu stropowego. Następnie mocuje się je do krawędzi otworu przez drewniane przekładki – otwór stropowy zawsze jest większy niż skrzynia, dlatego powstałe szczeliny wypełnia się później owczą wełną, która będzie zatrzymywała ciepłe powietrze wewnątrz powierzchni użytkowej budynku. Na samym końcu montujemy klapę, zabezpieczamy krawędzie skrzyni i docinamy stopki drabinki schodów strychowych.

Schody strychowe z termoizolacją

Poprawne zamontowane schody na strych nie tylko pomagają nam w dostaniu się na najwyższą kondygnację, ale i dobrze izolują część użytkową od przestrzeni dachu. Schody najnowszej generacji nie generują już problemów z uciekającym ciepłym powietrzem i łączą wielofunkcyjność schodów z izolacją termiczną i szczelnością. Schody strychowe zachowujące wszelkie normy szczelności i wytrzymałości są wyposażone w klapę o warstwowej budowie, na którą składają się okładzina z cienkich płyt drewnopochodnych oraz wypełnienie z polistyrenu o grubości około 6 cm (im ocielenie jest grubsze, tym klapa schodów jest cieplejsza). Poza samą klapą równie ważne jest uszczelnienie przestrzeni powstającej pomiędzy klapą a skrzynią oraz między konstrukcją stropu a ościeżnicą skrzyni. W związku z tym powinniśmy też zwracać uwagę na to, ile uszczelek posiadają schody – te wyposażone w dwie uszczelki zapobiegają filtrowaniu powietrza, dlatego są dużo cieplejsze. Koszt schodów strychowych termoizolacyjnych z uwzględnieniem warstwy ocieplającej, dodatkami i listwami maskującymi to około 1500 zł.

O czym należy pamiętać przed montażem schodów?

Przed instalacją schodów strychowych musimy upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość miejsca do ich zamontowania, a później – otwarcia. Schody strychowe nie są schodami prostymi, jeśli chodzi o ich bieg, ale łamanymi i wysuwającymi się częściowo w łuku, dlatego warto przed ich instalacją dokonać niezbędnych pomiarów uwzględniających również finalny proces użytkowania schodów. Pamiętajmy także, że po rozłożeniu schodów strychowych schody te nie mogą znajdować się zbyt blisko ściany – wówczas istnieje niebezpieczeństwo, ze nie będziemy mogli na nie wejść. Otwór w stropie powinien być dostosowany do wielkości klapy schodów – w przypadku schodów termoizolacyjnych jest to otwór o szerokości 60 lub 70 cm i odpowiednio długości 120-130 cm lub 120-140 cm. Jeśli przewidywany otwór jest za mały, trzeba go odpowiednio powiększyć. W przypadku zbyt dużego otworu stropowego należy go zmniejszyć, dokręcając na jego bokach dodatkowe belki.

Źródło: KOBAMET – producent balustrad nierdzewnych, schodów oraz unikatowych wyrobów ze stali

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here