Czym jest cyna?

Cyna właściwości:

 • miękki,
 • giętki,
 • srebrzystobiały metal.

Pierwiastek cyna nie jest łatwo utleniany i jest odporny na korozję, jest chroniony przez warstwę tlenku. Cyna właściwości chemiczne: jest odporna na korozję destylowanej wody morskiej i miękkiej wody z kranu, natomiast przez właściwości cyny może być atakowana przez silne kwasy, zasady i sole kwasowe. Z uwagi na swoje właściwości fizyczne i chemiczne cyna ma istotne znaczenie w przemyśle.

Cyna właściwości i zastosowanie

Cyna zastosowanie:

 • w produkcji puszek,
 • cynowanie stalowych pojemników.

Cynowane stalowe pojemniki są stosowane do konserwowania żywności. Cyna i jej właściwości mogą mieć zastosowanie w formie lutu do łączenia rur lub obwodów elektrycznych. Stopy cynowe mogą mieć zastosowanie w przemyśle metalowym, i w stomatologii. Stop cyny używa się do magnesów nadprzewodzących, kolejne zastosowanie cyny to pochłanianie gazu, i powodowanie, że jego przewodność elektryczna wzrasta. Zastosowanie cyny w formie folii było kiedyś powszechnym materiałem do pakowania żywności i leków. Cyna właściwości fizyczne:

 • temperatura topnienia cyny- 231,9 °C
 • gęstość cyny-7365 kg/m³ (β), 5769 kg/m³ (α), Zmiana gęstości cyny oznacza zmianę jej objętości.

Odmiany alotropowe cyny: cyna biała, cyna szara, cyna gamma. Cyna biała jest najbardziej odporna na korozję. Cyna szara występuje w formie proszku. Odmiany alotropowe cyny to ten sam pierwiastek występujący w różnych stanach skupienia.

Właściwości cyny w środowisku

Sn pierwiastek jest nierozpuszczalny, a cyna właściwości fizyczne wskazują, że jest odporna na warunki atmosferyczne. Stężenie w glebie mieści się w zakresie 1-4 ppm, w niektórych miejscach wynosi mniej niż 0,1 ppm, podczas gdy torfy mogą mieć nawet 300 ppm.

Cyna i jej właściwości, istnieje niewiele minerałów mających w składzie cynę ale tylko jeden ma znaczenie handlowe, a jest to Kasyteryt. Główny obszar wydobywczy znajduje się w pasie cyny, który prowadzi z Chin przez Tajlandię, Birmę i Malezję do Indonezji. Malezja produkuje aż 40% światowej cyny. Inne znaczące obszary wydobycia cyny to Boliwia i Brazylia. Cyna zastosowanie- globalna produkcja przekracza 140 000 ton rocznie, a realne zasoby wynoszą ponad 4 miliony ton. Cyna pierwiastek wydobywana jest w ilości około 250 tys. ton rocznie.

Cyna właściwości i zastosowanie w medycynie

Cyna pierwiastek jest wykorzystywana głównie w różnych substancjach organicznych. Temperatura topnienia cyny jest niska, co powoduje że może mieć szerokie zastosowanie. Organiczne wiązania cyny są bardzo niebezpieczne dla ludzi. Pomimo zagrożeń związki te są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak przemysł farb i tworzyw sztucznych, a także w rolnictwie w formie pestycydów.

Działanie organicznych substancji cyny mogą się różnić.  Związki tributylocyny mające w sobie cyna właściwości chemiczne są niezwykle groźnie dla ludzi i zwierząt. Związki tributylocyny mają zastosowanie, jako środki dezynfekujące, konserwanty drewna oraz elementy wyrobów tekstylnych, farb oraz papieru. Ostre zatrucia objawiają się zaburzeniami czynności wątroby, cukromoczem i zaburzeniami oddechowymi. U zwierząt związki te wywierały powodują zmiany neurotoksyczne oraz drażniące.

Ostre efekty zatrucia to:

 • podrażnienia oczu i skóry
 • bóle i zawroty głowy
 • bóle brzucha
 • nadmierne pocenie się
 • problemy z oddychaniem.

Skutki długoterminowe to:

 • depresje
 • urazy wątroby
 • zaburzone działanie układów odpornościowych
 • zmiany chromosomalne
 • zmniejszenie ilości czerwonych krwinek
 • uszkodzenie mózgu

Wpływ cyny na środowisko naturalne

Sn pierwiastek występujący pojedynczo nie jest szczególnie toksyczny dla jakiegokolwiek organizmu, toksyczna forma to połączenie cyny z innymi związkami. Organiczne składniki cyny mogą utrzymywać się w środowisku przez długi czas. Są bardzo trwałe i trudno ulegają biodegradacji. Mikroorganizmy mają duże problemy z rozkładaniem organicznych związków cyny, które gromadzą się w glebach wodnych przez wiele lat.

Z tego powodu ciągle wzrasta stężenie cyny organicznej. Cyny organiczne mogą rozprzestrzeniać się w systemach wodnych. Fitoplankton jest ważną częścią łańcucha pokarmowego w wodzie. Istnieje wiele różnych rodzajów cyny i jej właściwości które mogą różnić się znacznie pod względem poziomu toksyczności. Cyna właściwości fizyczne i chemiczne zaburzają wzrost, mnożenie, układy enzymatyczne i wzorce żywienia organizmów będących w wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here