Można śmiało stwierdzić, że w dobie naszych czasów bez telewizji ani rusz. Właściwie w każdym domu można znaleźć co najmniej jeden odbiornik telewizyjny. Jedni z nas skupiają się na oglądaniu dostępnej powszechnie oferty polskich stacji, inni decydują się na dodatkowy pakiet kanałów satelitarnych, a jeszcze inni równie chętnie różne programy oglądają przez internet. Skoro mamy tak duże możliwości, to jakie instalacje antenowe wybieramy najchętniej? Jakie sprzęty oferują nam producenci i na co zwracać uwagę podczas ich wybierania?

Telewizja naziemna

Dobrej jakości kabel koncentryczny oraz antena będą mieć ogromny wpływ na jakość i siłę sygnału. Przyglądając się antenom występującym w ofercie różnych producentów, można natrafić na spory wachlarz produktów. Anteny do odbioru telewizji naziemnej różnią się kształtem, wielkością, materiałem wykonania oraz zakresem odbieranych częstotliwości. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze anteny?

Jakość sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będzie uzależniona od:

– sposobu montażu anteny,

– rodzaju anteny,

– topografii terenu,

– odległości od nadajnika sygnału DVB-T.

Do tych prostych w montażu można zaliczyć anteny wewnętrzne. Niemniej jednak, wybierając takie instalacje antenowe, należy mieć pewność, że odbiornik sygnału jest w miarę blisko i że mury budynku nie są za grube. Z kolei anteny zewnętrzne mogą być w wersji szerokopasmowej lub mogą odbierać konkretne pasma, czyli VHF, UHF i FM. Anteny zewnętrzne z uwagi na ich budowę można podzielić także na szerokokątne i kierunkowe. Ten drugi rodzaj musi trzeba ustawić bardzo precyzyjnie w kierunku nadajnika.

Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna umożliwia dostęp do szerokiej oferty programów, również tych zagranicznych. Jeśli decydujemy się na montaż anteny satelitarnej, to również w tym przypadku mamy spore możliwości wyboru. Rozpoczynając dobór akcesoriów do odbioru telewizji satelitarnej powinniśmy zwrócić uwagę na:

– tuner satelitarny,

– czaszę antenową,

– konwerter.

Czasza antenowa jest elementem występującym w różnych średnicach. Przyjęło się, że im większa średnica, tym lepsza jakość obrazu i silniejszy sygnał. W większości przypadków optymalnym rozmiarem jest średnica 85 cm. Na rynku dostępne są także czasze w wielkościach od 60 aż do 120 cm. Te największe, z uwagi na słabszy sygnał, montuje się między innymi we wschodnich województwach naszego kraju.

Anteny można podzielić także ze względu na materiał wykonania. Do wyboru mamy wersje stalowe, aluminiowe, wykonane z tworzyw sztucznych oraz ze stopów metali. Najchętniej wybieranymi są stalowe anteny satelitarne, ale te wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych charakteryzują się większą odpornością na zniszczenia i są lżejsze. Swego czasu anteny dzieliło się także na offsetowe i paraboliczne, ale te pierwsze całkowicie zawładnęły rynkiem i wyparły ten drugi rodzaj.

Anteny internetowe

Jeżeli chodzi o anteny internetowe, to te w wersji LTE można zaliczyć do najchętniej wybieranych produktów. Ich wysoka jakość wykonania, funkcjonalność oraz spore możliwości znacznie poprawiają moc i jakość sygnału internetowego. Anteny internetowe dostępne są w wersji zewnętrznej i wewnętrznej. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwo się je podłącza. Dobierając takie akcesorium, należy wziąć pod uwagę ilość nadajników zlokalizowanych w okolicy, sposób montażu, dołączony kabel oraz ukształtowanie terenu. Jeżeli nadajniki są blisko i jeśli siła sygnału dBi jest powyżej 10, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór anteny kierunkowej. Z kolei wersja bezkierunkowa sprawdzi się tam, gdzie antena będzie musiała wychwytywać sygnał z dużej ilości nadajników.

Jak widać instalacje antenowe już na etapie zakupu mogą powodować problemy z podjęciem decyzji. Kolejnym krokiem jest oczywiście kwestia ich prawidłowego montażu. Warto w tej sytuacji skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy wykonują takie instalacje na co dzień.

Inspirowane: montazanten.warszawa.pl – montaż anten dvb t Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here