Problemy ze zgryzem, w zależności od zaawansowania, mogą stanowić nie tylko defekt estetyczny, ale także wywoływać istotne problemy zdrowotne. Wadliwe ustawienie uzębienia prowadzi do wzmożonej podatności na pojawianie się ubytków próchniczych, a sama wada w wyniku napierania zębów na siebie ma tendencję do pogłębiania się.

Komu potrzebne są konsultacje ortodontyczne?

Ortodoncja to dziedzina przeznaczona nie tylko dla dzieci, których wizyty obejmuje refundacja NFZ, ale także dla nastolatków i osób dorosłych pragnących zadbać o kształt uzębienia. Aparat ortodontyczny – niegdyś stanowiący wstydliwe źródło kompleksów, dziś jest postrzegany jako oryginalna ozdoba. Jednak leczenie wad zgryzu wymaga cierpliwości i wytrwałości – jedna wizyta u specjalisty i samo założenie aparatu ortodontycznego nie przyniesie pożądanych efektów. To dopiero początek drogi do uzyskania pięknego uśmiechu.

Warunkiem powodzenia leczenia jest stała kontrola ortodontyczna. Jeżeli pacjent ma problem z motywacją do odbywania regularnych wizyt, powinien zdać sobie sprawę z korzyści, jakie one niosą:

Bieżące korygowanie parametrów kluczem do efektywniejszej terapii

W czasie leczenia szczęka na skutek działań korekcyjnych aparatu zmienia się i regularne wizyty pozwalają na bieżące jego dostosowanie do aktualnej pozycji zębów.

Kontrole są uzasadnione nie częściej niż co dwadzieścia jeden dni – trzy tygodnie są bowiem minimalnym okresem, w jakim da się zauważyć zmiany w ustawieniu zębów w szczęce. Optymalną częstotliwością wizyt jest przedział miesiąca do półtora. Kontrole te pozwalają ocenić postępy, stwierdzić, czy zastosowane ustawienia są właściwe i czy prowadzą do pożądanego celu.

Krótszy czas leczenia

Zaniedbanie regularnych wizyt u ortodonty może doprowadzić do sytuacji, w której leczenie aparatem nie przyniesie pożądanych skutków. W skrajnym przypadku pozbawiony kontroli aparat może wywołać efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego i wada się pogłębi. Regularne wizyty pozwalają uniknąć wydłużenia procesu korekcji zgryzu, a niekiedy znacząco go skrócić.

Ocena stanu jamy ustnej w profilaktyce zdrowotnej

Niewłaściwe ustawienie aparatu może powodować otarcia, rany, stany zapalne, a co za tym idzie dyskomfort, ból a nawet poważniejsze infekcje. Problem zdiagnozowany wcześnie pozwala na skorygowanie ustawień, wzmocnienie lub osłabienie nacisku i tym samym zredukowanie prawdopodobieństwa wystąpienia skutków niepożądanych. Dobry ortodonta w zależności od rozwoju sytuacji zleci także badanie RTG zębów, by skontrolować pozycję i stan zębów poniżej linii dziąseł.

Sprawność techniczna aparatu ortodontycznego

Choć nowoczesne aparaty ortodontyczne cechują się niską awaryjnością i wysoką jakością wykonania, może zaistnieć potrzeba wymiany poszczególnych komponentów lub włączenie do leczenia dodatkowych przyrządów takich jak łańcuszki i wyciągi, które nasilają i przyspieszają proces równania zębów w grupach. Najczęściej wymienianymi elementami są tzw. „gumki” czyli ligatury.

Regularne wizyty kontrolne nie są ograniczeniem

Wydawać by się mogło, że konieczność stawiania się regularnie na wizyty uniemożliwia swobodne gospodarowanie czasem i stanowi problem w przypadku choćby dłuższego wyjazdu pacjenta. Nic podobnego – ortodonta, poinformowany o konieczności wydłużenia czasu pomiędzy wizytami może w taki sposób ustawić aparat, aby odroczyć kolejną korektę.

Sama wizyta trwa od 15 minut do godziny, a całe leczenie wady zgryzu – od roku do trzech lat. Czas poświęcony na wizyty u lekarza specjalisty nie jest jednak zmarnowany – to inwestycja w piękny, równy i zdrowy uśmiech.

Inspirowane: stomatologia-dentica.pl – denstysta Piaseczno 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here