Budowa nowego obiektu jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla samego inwestora, ale również dla kierownika budowy. To właśnie on powinien bowiem odpowiednio dobrać elementy pomocnicze, aby zapewnić zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo pracy. Jednym z takich elementów są szalunki, które prawidłowo dobrane bardzo ułatwiają i przede wszystkim przyspieszają prace budowlane. Niestety, to właśnie na etapie samego wyboru popełnianych jest zazwyczaj najwięcej błędów, co skutkuje późniejszymi opóźnieniami w pracach. Jak zatem podjąć właściwą decyzję?

Na co zwracać uwagę?

Pierwszym aspektem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, jest aspekt techniczny. Dobór szalunków o możliwościach niedostatecznie dostosowanych do potrzeb budowy może skutecznie uniemożliwić jej ukończenie. Powinny one być zatem zaawansowane pod względem technicznym i dawać możliwość ewentualnej rozbudowy. Miejscem, gdzie z pewnością uzyskamy rzeczową poradę w tej kwestii, jest wypożyczalnia szalunków. Jest to idealna opcja dla tych, którzy nie do końca wiedzą, jakie parametry techniczne powinna spełniać taka konstrukcja i jak właściwie zabrać się do jej montażu.

Kolejnym ważnym parametrem jest łatwy montaż oraz demontaż. Jak wiadomo, podczas inwestycji budowlanych, czas odgrywa bardzo ważną rolę. Po co zatem marnować go na główkowanie i wielokrotne próby złożenia szalunków?

Zastosowanie szalunków systemowych

Jeśli zdecydujemy się na szalunki na wynajem, warto wcześniej zapoznać się z rodzajami produktów, jakie są dostępne w wybranym przez nas miejscu. Najczęściej wykorzystywane to szalunki systemowe, które są stosowane do wszelkiego rodzaju konstrukcji żelbetonowych, takich jak kominy czy ściany. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku deskowanie odbywa się systemowo, czyli poprzez realizację prac w kolejnych etapach. W praktyce oznacza to, że kiedy taki szalunek zostanie wypełniony betonem, można go zdemontować i przenieść w inne miejsce. Największą zaleta tego rodzaju deskowania jest fakt, iż można na nim sporo zaoszczędzić, zwłaszcza decydując się na szalunki na wynajem. Jednocześnie przy ich pomocy można jednak z łatwością prowadzić prace przy konstrukcjach o sporych gabarytach.

Czy szalunki fundamentowe są niezbędne na budowie?

Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane przy budowie fundamentów, czyli elementów, które każdy budynek posiadać powinien. Stanowią więc niezbędny element na budowie. Wypożyczalnia szalunków, do której się udamy, z pewnością zaoferuje nam kilka ich rodzajów. Warto jednak pamiętać, że najczęściej popełnianym błędem jest szalowanie zbyt ciężkimi modułami, przez co budowa nie przebiega poprawnie. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj deski o grubości do 3,2 cm. Na korzyść wykonywania prac przy pomocy tej metody niewątpliwie przemawia wysoki poziom jej precyzji, mimo iż jest ona nieco czasochłonna.

Kolejnym elementem, jaki jest wykorzystywany na budowie, są szalunki słupowe. W tym przypadku najważniejsze jest, aby dobrać odpowiednie wymiary paneli. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby były one możliwie jak najlżejsze. Warto zdecydować się na osobny zestaw do szalowania słupów, który później będziemy mogli wykorzystać do szalowania ścian. Dzięki temu prawdopodobnie uda nam się nieco zaoszczędzić.

Kluczem do sukcesu przy wyborze szalunków jest przede wszystkim określenie ich zastosowania oraz wybór tylko profesjonalnych elementów. Jak w przypadku każdej konstrukcji użytkowanej podczas prac budowlanych, także w tym przypadku liczy się odpowiedni materiał, który powinien być najwyższej jakości, bez względu na rodzaj szalunku, jakiego używamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here