Z chęcią spędzamy czas w ogrodzie. Latem jest to miejsce, które może nam zastępować salon czy jadalnie. Aby spełniał on swoją funkcję musi być w pełni funkcjonalny, dzisiaj ciężko o taką funkcjonalność bez dostępu do energii elektrycznej. Pozwala to korzystać wygodnie z wszystkich urządzeń. Instalacja elektryczna będzie też niezbędna by zamontować oświetlenie w naszym ogrodzie. Nadaje to uroku w ciepłe letnie wieczory. Należy jednak pamiętać by zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Zagrożenia związane z instalacją zewnętrzną

Nie bez przyczyny mówi się, że z prądem nie ma żartów. Zewnętrzna instalacja to szereg zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia członków naszej rodziny. Pamiętaj, że podwórko to nie dom, panujące tam warunki atmosferyczne mogą wpływać na działanie instalacji elektrycznej. Niezabezpieczone gniazda, czy przewody elektryczne mogą ulec uszkodzeniu, to może skutkować odsłonięciem części stykowych instalacji. Od tego nie daleko do tragedii. Wystarczy chwila nieuwagi czy rozlana woda by doszło do porażenia.

O czym często się zapomina jakakolwiek instalacja elektryczna jest zagrożona przez wyładowania atmosferyczne. Są to zdarzenia losowe i dosyć rzadkie, ale warto wiedzieć, że ryzyko w przypadku instalacji rozpiętej na dworze jest dużo większe niż wewnątrz budynku. Bezpieczniej jest prowadzić przewody ziemią, ale tutaj również pojawia się pewne niebezpieczeństwo. Ogród to miejsce gdzie często coś kopiemy, jeżeli przewód prowadzimy zbyt płytko i nie zaznaczymy go odpowiednio może dojść do jego przerwania.

Rozwiązania dla instalacji zewnętrznych

Dużą część z tych zagrożeń możemy wyeliminować lub znacząco ograniczyć stosując odpowiednie normy. Wszystkie przewody użyte w instalacji zewnętrznej muszą być wyprodukowane zgodnie z normą PN-93/-90401 / PN-HD 603. Są one przystosowane do bezpośredniego układania w ziemi bez specjalnych rur i peszli. Trasy powinny być prostoliniowe i ułożone równolegle do budynków lub ogrodzenia. Przekroje przewodów muszą być dobrane względem przewidywanych obciążeń. Obwód elektryczny wyprowadzony na zewnątrz powinien być oddzielnie zabezpieczony wyłącznikiem różnicowoprądowym, który będzie zapobiegał przed ewentualnym porażeniem i ochronnikiem przeciwprzepięciowym.

Należy zwrócić uwagę na odpowiedni osprzęt. Gniazdo hermetyczne użyte w instalacji zewnętrznej musi mieć przynajmniej IP44. Skrzynki rozgałęźne i lampy zewnętrzne wzmagają wyższej hermetyczności i celujmy w produkty o IP65. Wszystkie elementy instalacji, które będą umieszczone w wodzie, na przykład w stawie wymagają IP68.

Część z prac instalacyjnych na naszym podwórzu można wykonać samemu, ale zawsze dobrym pomysłem jest zwrócić się do specjalisty. Dobór zabezpieczeń i stosowanie norm to dla nich codzienność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here