W celu uzyskania idealnie czystego, sprężonego powietrza, warto jest zastosować odpowiednie urządzenia. Do tego celu można wykorzystać sprężarki bezolejowe lub też tradycyjne sprężarki z flirtami, których posiadanie nie zawsze sprawdza się we wszystkich branżach.

Uzyskanie doskonałej czystości sprężonego powietrza – sprężarka bezolejowa czy filtry?

W kwestii rozważań, czy wybrać sprężarkę bezolejową czy też tradycyjne urządzenie, ale wyposażone w system filtrów, należy w pierwszej kolejności przeanalizować, czy filtry w 100% spełnią wymagania, odnośnie specjalistycznych wymogów, dotyczących wybranych branż. Idealnie czyste sprężone powietrze to konieczność w wielu zakładach produkcyjnych, które działają w takich branżach, jak petrochemiczna, chemiczna, farmaceutyczna, medyczna, wojskowa czy optyczna. Tego typu zapotrzebowanie ma również odniesienie do gałęzi przemysłowej, w której produkuje się sprzęt elektroniczny.

Warto dodać, iż zapotrzebowanie na sprężarki bezolejowe jest coraz większe szczególnie, że po akcesji Polski do Unii Europejskiej, wzrosły wymagania w zakresie jakości produkowanych towarów czy świadczonych usług, w których wykorzystuje się sprężone powietrze. Zastosowanie takich urządzeń, jak bezolejowe sprężarki śrubowe jest gwarancją najwyższej czystości sprężonego powietrza wolnego od cząstek oleju.

Są to urządzenia, które nie wykorzystują konwencjonalnego czynnika smarującego i odprowadzającego ciepło – oleju, dzięki czemu w sprężonym powietrzu nie pojawiają się jego cząsteczki.

Sprężarka bezolejowa – sprzęt, który sprawdzi się w każdej specjalistycznej branży

Sprężarki bezolejowe to wydajne i ekonomicznie pracujące urządzenia, które są dedykowane branżom specjalistycznym. Odpowiednie parametry techniczne gwarantują długie i bezawaryjne działanie, bez potrzeby angażowania dużych zasobów finansowych.  Warunkiem uzyskania czystego sprężonego powietrza wolnego od zanieczyszczeń związanych z olejem jest wykorzystanie wysokiej jakości sprężarki bezolejowej, której sprawne działanie potwierdzone zostało klasą 0, zgodną z kryteriami normy ISO 8573-1. Każda sprężarka bezolejowa, która pochodzi od renomowanego producenta, jest oznaczana skrótem CE. Dzięki temu nabywca ma pewność, iż otrzymuje sprzęt, który spełnia wymagania wszelkich, odgórnie nałożonych dyrektyw Unii Europejskiej.

Wysoka jakość bezolejowych sprężarek ma potwierdzenie w rekomendacji najbardziej znanych instytutów badawczych oraz towarzystw klasyfikujących, które specjalizującą się w technologii sprężonego powietrza. Zaliczamy do nich takie instytuty, jak:

  • Det Norske Veritas,
  • Germanischer Lloyd,
  • Bureau Veritas.

Tradycyjna sprężarka śrubowa

Olejowe sprężarki śrubowe od sprawdzonych producentów także zapewniają wysoką klasę czystości sprężonego powietrza. Jednakże w związku z tym, że do smarowania i chłodzenia wykorzystują olej, zawsze istnieje niebezpieczeństwo przedostania się cząstek oleju do sprężonego gazu. Na takie ryzyko nie mogą sobie pozwolić przedsiębiorstwa specjalizujące się w branżach, w których czystość sprężonego powietrza jest kluczowa dla jakości wytwarzanych produktów.

Jednakże, jeżeli proces produkcyjny ani wytwarzane w nim produkty nie są tak wrażliwe na drobiny oleju, zakład z powodzeniem może stosować sprężarki tradycyjne. System filtrów w zaawansowanych technologicznie urządzeniach zapewnia wysoką skuteczność w zakresie wychwytywania zanieczyszczeń, także tych pochodzących z oleju.

W rozważaniach, czy warto jest wybrać sprężarkę bezolejową czy też tradycyjną z filtrem, należy uwzględnić podstawy aspekt, jakim jest branża, w której działa dana firma. W przypadku specjalistycznych przedsiębiorstw, posiadanie sprężarki bezolejowej jest bezdyskusyjnym wymogiem gwarantującym ciągłość produkcji.

Źródło: https://www.almig.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here