Jeżeli przy zakupie laptopa przyglądasz się jego parametrom – a jest to ze wszech miar wskazane, w końcu to inwestycja na dłużej – za pewne zwracasz uwagę także na to, jaką kartę graficzną zaimplementował w nim producent. Co warto wiedzieć, żeby wybrać dobrze?

Karta zintegrowana a karta dedykowana

Pierwszym, co rzuca się w oczy, to podział na karty zintegrowane oraz dedykowane karty graficzne. Te pierwsze są znacznie słabsze pod względem możliwości, ale też tańsze. Czy zawsze warto po nie sięgnąć w ramach oszczędności? Cóż, to zależy od tego, do czego właściwie zamierzasz wykorzystywać swój sprzęt.

W praktyce do zastosowań biurowych karta zintegrowana wystarcza w stu procentach. Gorzej, jeżeli dodatkowo chcesz używać laptopa także do gier. Choć ograniczenie tematu wyłącznie do rozrywki byłoby tu sporym niedopowiedzeniem, ponieważ dobrej jakości karta graficzna ma znaczenie nie tylko dla miłośników wirtualnej rozrywki, ale i dla osób, które pracują przy tworzeniu multimediów.

Tu jednak należy się również mała uwaga – choć do najnowszych gier karty zintegrowane się nie nadają, to w nowych laptopach i tak nie są aż tak słabe, jak miało to miejsce jeszcze pięć lat temu. Dlatego też nie należy ich w pełni skreślać, choć nadal warto brać pod uwagę znaczącą przewagę układów dedykowanych.

Na co zwracać uwagę wybierając kartę graficzną?

Najważniejsze parametry to oczywiście pamięć danej karty graficznej oraz wspierana przez nią rozdzielczość. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne zwrócą uwagę także na zastosowane technologie, choć dla „zwykłego użytkownika” wspomniane kwestie powinny wystarczyć. Dodatkowo osoby, które zamierzają wykorzystywać komputer do gier VR powinny zwrócić uwagę na wsparcie dla tego rodzaju rozrywki.

Warto też zwrócić uwagę na producenta. Tutaj królują dwie marki, NVIDIA i AMD, przy czym obie mają swoich wiernych użytkowników i stale walczą o ich utrzymanie. Jeżeli masz wątpliwości, na którą z tych marek postawić, zawsze możesz przyjrzeć się temu, jaka karta jest obecnie „w trendzie” (przykładowo obecnie jedną z bardziej wartych zainteresowania jest NVIDIA RTX: https://lenovozone.pl/blog/karty-nvidia-rtx-w-laptopach-lenovo-legion/).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here