Podróże stają się dziś coraz częściej wybieranym przez nas sposobem na spędzenie wolnego czasu. Część z nas preferuje wycieczki typowo wypoczynkowe, inni wolą spędzać czas aktywnie, np. na górskim szlaku. W tym drugim przypadku często niezbędny będzie jakościowy plecak, który pozwoli nam nosić ze sobą wszystko, co niezbędne w czasie wyprawy. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, kiedy chcesz się zaopatrzyć w odpowiedni model?

Czym kierować się przy wyborze? 

Przed przystąpieniem do poszukiwań nowego plecaka ważne jest, żeby oszacować jego pojemność. Jeżeli planujesz tylko jednodniowy wyjazd, to wystarczający może okazać się plecak o pojemności od 15 do 35 litrów. Pozwoli na spakowanie wszystkich najpotrzebniejszych na szlaku drobiazgów jak np. bluzy, kurtki czy coś do zjedzenia. W przypadku nieco dłuższych wyjazdów np. na weekendowy wypad w góry możemy potrzebować nieco większej pojemności. Optymalne powinny być te 50-cio litrowe. Jakie jeszcze czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie plecaka?

  1. Dopasowanie plecaka do płci. 

Producenci plecaków coraz częściej biorą pod uwagę różnice anatomiczne między kobietami i mężczyznami. Panie są z reguły niższe, dlatego plecaki dla kobiet powinny być również nieco mniejsze. Plecaki damskie wyposażone są na ogół w zmodyfikowane pasy biodrowe. Złe dopasowanie plecaka przełoży się oczywiście negatywnie na komfort jego noszenia.

  1. Komory w plecaku

Jednym z podstawowych i najważniejszych elementów każdego outdoorowego plecaka są komory w jego wnętrzu. Na rynku możemy znaleźć zarówno plecaki posiadające tylko jedną dużą komorę, jak również taki, które mają wiele osobnych przegród. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań będzie lepsze, dlatego decyzję każdy musi podjąć w zależności od własnych preferencji.

  1. Solidne zamki

Zamki stanowią jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia części plecaka. Przypadkowe ich zniszczenie może zepsuć nam cały wyjazd – podróż z obawą przed zgubieniem części swoich rzeczy na szlaku uniemożliwi nam czerpanie radości z przemierzania szlaku. Dlatego tak ważne jest, żeby wybierać plecaki z solidnymi zamkami i dodatkowymi wzmocnieniami. Warto rozważyć np. zakup plecaków militarnych.

  1. Wentylacja

Wyruszając na długą i wyczerpująca podróż (szczególnie przy wysokiej temperaturze), musimy wziąć pod uwagę wzmożoną potliwość naszego ciała. By zapewnić odpowiednią przewiewność i zminimalizować utrudnienia wywołane dodatkową temperaturą,  producenci wymyślili sposób polegający na umieszczeniu specjalnie wyprofilowanych gąbek w miejscu stykania się materiału z plecami, co ułatwia przewiew i naturalne chłodzenie się organizmu.

  1. Komin

Jest to fragment materiału umieszczony w górnej części plecaka, którego budowa pozwala nam na ewentualne zwiększenie jego pojemności. Informację o tym, o ile dokładnie jesteśmy wstanie powiększyć komorę, powinniśmy znaleźć w specyfikacji plecaka.

Wyprawa turystyczna wymaga przemyślenia wielu aspektów. Jakościowy, odpowiednio dobrany do naszego wzrostu i do charakteru wyjazdu plecak, będzie wygodnym sposobem na noszenie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Warto zainwestować w solidny plecak z dodatkowymi wzmocnieniami, który posłuży nam przez wiele lat.

Źródło: Wphmilitaria – sklep mundurowy Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here