Transakcje M&A, czyli Mergers and Acquisitions, dotyczące fuzji i przejęć wzbudzają wiele pytań. Oto 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat!

1. Zastosowanie transakcji M&A

M&A (ang. Mergers and Acquisitions), czyli fuzje i przejęcia, dotyczą tych sytuacji, w których jedna firma łączona jest z drugą lub też jest przez nią przejmowana.

Najczęściej tego typu operacje są przeprowadzane wtedy, gdy ma miejsce upadłość firmy przeznaczonej do połączenia czy przejęcia. Wówczas transakcje M&A mogą stanowić pomoc w przywróceniu jej do właściwej kondycji, a także być szansą na dalszy rozwój w przyszłości.

Warto jednak zaznaczyć, że transakcje tego typu mają również znacznie szersze zastosowanie, na przykład oferowane są w stosunku do dobrze rozwijających się firm, które chcą pozyskać nowych partnerów w biznesie.

2. Due diligence w transakcjach M&A

W prowadzeniu transakcji M&A szerokie zastosowanie znajduje due diligence. Pod tym terminem kryje się złożona, wieloetapowa analiza oraz wycena działalności całego przedsiębiorstwa, które ma być przedmiotem fuzji albo przejęcia.

Analiza ta obejmuje różne obszary, w tym między innymi dziedzinę finansów i podatków oraz prawa. Due diligence pozwala na podjęcie świadomej decyzji związanej z dokonaniem tak skomplikowanej, a przy tym także ryzykownej transakcji w biznesie.

3. Kompleksowa pomoc w transakcjach M&A

Obecnie transakcje M&A, czyli fuzje i przejęcia, najczęściej przeprowadzane są przy pomocy specjalistycznych kancelarii prawnych, które zapewniają swoim klientom kompleksową pomoc związaną z realizacją całego procesu.

Kancelarie te świadczą usługi dotyczące wykonania właściwych analiz, a także dbają o to, aby transakcje odbywały się przy spełnieniu wymogów prawnych. Dodatkowo, dostarczają także inne usługi, na przykład związane z transakcjami nabycia i zbycia udziałów w spółkach handlowych, poszczególnych aktywów przedsiębiorstwa.

Korzystanie z tego typu wsparcia to dla firmy pewność zabezpieczenia jej interesów, a także spełnienia wymogów prawnych związanych z transakcjami M&A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here