Hydrauliczne nożyce gilotynowe wykorzystuje się do cięcia arkuszy blachy. Dzięki swojej wydajności i precyzji pozwalają na zwiększenie tempa pracy, przy zachowaniu odpowiedniej dokładności. Są również cenione za możliwość pracy na arkuszach o różnych wymiarach, wykonanych z wielu rodzajów blach dostępnych na rynku. Zakup hydraulicznych nożyc gilotynowych powinien być jednak przemyślaną inwestycją, a wybór odpowiedniego urządzenia należy poprzedzić wnikliwą analizą jego parametrów technicznych.

Specyfika cięcia

Przy wyborze tzw. gilotyny trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na parametry, które opisują charakterystykę cięć możliwych do wykonania przez urządzenie. Na rynku dostępne są nożyce o różnych zakresach długości cięcia. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany docelowymi wymiarami formatek, jakie będą produkowane za pomocą tego urządzenia.

Przykładem mogą być hydrauliczne nożyce gilotynowe, takie jak Baykal HNC CNC o zakresie długości cięcia od 2600 mm do 10000 mm i maksymalnej grubości cięcia do 40 mm. Przy mniejszym zakresie prac lepszym wyborem może okazać się natomiast model Baykal MGH NC, którym można wykonać cięcia od 3060 mm do 4060 mm i ich maksymalnej grubości do 20 mm.

Chociaż pozornie jedne są lepsze od drugich, tak naprawdę istotne jest praktyczne wykorzystanie nożyc gilotynowych w pracy. Urządzenia bardziej skomplikowane, o większych zakresach regulacji są również trudniejsze w obsłudze, dlatego jeśli celem jest cięcie arkuszy blachy o podobnej grubości, na fragmenty o małej różnicy wymiarów korzystniejszy jest zakup urządzeń o wąskim zakresie regulacji.

Po drugie – ostrza

Nie da się ukryć, że ostrza są jednym z najważniejszych elementów zużywających się w hydraulicznych nożycach gilotynowych, ponieważ to one mają największy wpływ na uzyskanie precyzyjnej, czystej linii cięcia. Najlepsze są ostrza wykonane z wysokostopowych metali.

Gilotyna RAS POWERcut CNC, wyposażona została w specjalny rodzaj ostrzy dedykowany do cięcia stali zwykłej i nierdzewnej. Z kolei Baykal HGL NC i Baykal MGH NC dysponują odpornymi ostrzami ze stali wysokowęglowej.

Po trzecie – komfort pracy i dokładność

Hydrauliczne nożyce gilotynowe powinny podnosić komfort pracy operatora i pomagać mu uzyskać precyzyjne linie cięcia. Dlatego dodatkowe funkcje i elementy konstrukcyjne, takie jak automatyczna regulacja szczeliny między ostrzami i kąta cięcia czy oświetlenie linii cięcia, a także hydrauliczny docisk blachy i przenośny przełącznik nożny w istotny sposób wpływają na wydajność pracy i jej ergonomię.

Bezpieczeństwo

Nożyce gilotynowe powinny być wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczające operatora przed urazami. Ważna jest dodatkowa ochrona palców operatora. Wielu producentów stosuje dodatkowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Dla przykładu nożyce RAS POWERcut mają specjalne siatki zabezpieczające po bokach maszyny i barierę świetlną z tyłu. Z kolei hydrauliczne zabezpieczenia przed przeciążeniem nożyc gilotynowych zmniejszają ryzyko nadmiernej i nieprawidłowej eksploatacji, a co za tym idzie minimalizują możliwość awarii.

Zakup hydraulicznych nożyc gilotynowych powinien zostać poprzedzony dokładną analizą parametrów technicznych urządzeń dostępnych na rynku. Warto zwrócić uwagę na ostrza i zakres możliwych do wykonania cięć, aby dopasować je do charakteru wykonywanej pracy. Istotnym elementem są również dodatkowe funkcje wpływające na komfort użytkowania i jego bezpieczeństwo.

źródło: polteknik.pl – Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej blachy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here