Opakowanie produktu odgrywa istotną rolę w procesie dystrybucji oraz sprzedaży artykułów spożywczych czy przemysłowych. Zaawansowane technologie  pozwalają na produkcję opakowań, które spełniają wymogi nie tylko estetyki, ale także jakości i bezpieczeństwa. Również sami klienci coraz częściej skupiają uwagę nie tylko na efektywnym wyglądzie opakowania, ale także na jego funkcjonalności. Bardzo powszechnym, a do tego prostym i ekonomicznym sposobem pakowania artykułów, łączącym w sobie obie te cechy, jest pakowanie za pomocą folii. Na rynku dostępna jest szeroka oferta folii do pakowania. Jaką wobec tego wybrać?

Szeroki zakres zastosowań

Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju pakowanego produktu. Jednym z głównych wymogów, jakie musi spełniać folia, jest ochrona artykułów przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku większości produktów, przede wszystkim tych o ostrych krawędziach, idealnie sprawdza się wysoce wytrzymała folia odporna na przebicia i rozerwanie.  Wykorzystywana jest ona również do pakowania delikatnych produktów, które narażone są na zgniecenie czy odkształcenie.

W ofertach producentów znajdziemy folie, których właściwości pozwalają na zachowanie dużej estetyki opakowań. Oprócz połysku i odpowiedniej przejrzystości, warto zwrócić uwagę na strukturę folii. Istnieją bowiem rodzaje, które przystosowane są do procesu obkurczania produktów cechujących się nieregularnymi kształtami. Pozwala to na idealne dopasowanie folii do powierzchni artykułu. Chcąc uzyskać trwałe i efektowne opakowanie warto zwrócić uwagę także na formę zgrzewu, który może być praktycznie niewidoczny, a tym samym bardzo trwały.

Wybierając folię do pakowania istotne jest dopasowanie jej do technologii pakowania. W przypadku stosowania maszyn o wysokich mocach produkcyjnych i dużej wydajności, folia powinna być przystosowana do automatycznych linii produkcyjnych i cechować się odpowiednią wytrzymałością. Duże znaczenie w procesie pakowania może mieć również forma folii. Wśród dostępnych opcji znaleźć możemy je w postaci taśmy lub rękawa. Dobór odpowiedniego pod tym względem rodzaju folii może w dużym stopniu usprawnić cały proces pakowania.

Pakowanie żywności

Opakowania produktów spożywczych wymagają specjalnego rodzaju ochrony nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed utratą świeżości. Na rynku dostępne są folie poliolefinowe, posiadające atest pozwalający na ich bezpośredni i bezpieczny kontakt z żywnością. Oprócz bezpieczeństwa tego rodzaju opakowanie gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości produktów oraz ich walorów smakowych.

Folia zapobiega przedostawaniu się wilgoci oraz zapachów do wewnątrz opakowania. Stosowana jest w procesie pakowania makaronów, chipsów, ciastek itp. Funkcja „antyfog” sprawdza się również w przypadku towarów narażonych na częste zmiany temperatury, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ich jakość. Zalecana jest dla producentów m.in. mięs, ryb, owoców czy warzyw. Coraz częściej folie poddawane są procesowi mikroperforacji, który sprawia, że zapakowany produkt może „oddychać”.

Opakowania foliowe wykorzystywane są do pakowania nie tylko świeżych produktów. Ich wysoka odporność na niskie temperatury oraz właściwości termokurczliwe, mogące zachodzić w niskich temperaturach powodują, że doskonale sprawdzają się także w przypadku produktów mrożonych. Oprócz właściwości, które wpływają na jakość produktów, folie są prostą i estetyczną formą pakowania żywności. Wysoki połysk, odpowiedni zgrzew czy odpowiednia przejrzystość oddziałują na atrakcyjność produktu.

Źródło: RomaFolie – folie termokurczliwe, maszyny i urządzenia do pakowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here