Osuszanie budynków to proces polegający na całkowitym usunięciu wilgoci z zamkniętych już pomieszczeń. Wykonywanie tego procesu jest niezbędne w budynkach, które uległy zalaniu, długi czas stały bez okien i drzwi. Dotyczy to również świeżo wybudowanych domów, mieszkań czy pomieszczeń użytkowych. Osuszanie musi być wykonanie przez specjalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę i czas jej trwania.

Osuszanie budynków – dlaczego jest konieczne?

Budowa jakiegokolwiek pomieszczenia wiąże się z dużymi ilościami wilgoci, która pojawia naturalnie. Pozostawienie jej może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w dalszych pracach budowlano-remontowych, jak i w trakcie korzystania z ukończonego budynku. Dodatkowe osuszanie nowych budynków jest konieczne, ponieważ samoczynne odparowywanie wilgoci trwa bardzo długo, przez co musiałyby zostać wstrzymane prace budowlane, co z kolei generuje duże koszty. Warto również pamiętać, że pozostawiając budynek do samodzielnego wyschnięcia nie osiągniemy nigdy takiego efektu, jak przy osuszaniu technologicznym. Firmy zajmujące się przeprowadzaniem tego procesu podejmują współpracę nie tylko z dużymi wykonawcami robót budowlanych, ale również z osobami prywatnymi, których mieszkania czy domu uległy zalaniu.

Technologiczne osuszanie budynków – zalety rozwiązania

Osuszanie budynku to niezbędny etap pracy budowlanych. Niesie on ze sobą wiele korzyści i poprawia jakość późniejszych prac wykończeniowych. Z perspektywy budowlańców również ten proces ma wiele zalet. Są to przede wszystkim:

  • oszczędność czasu – spowodowana przyspieszeniem osuszania w stosunku do naturalnego procesu pozwala szybciej przystąpić do dalszych prac remontowo- budowlanych;
  • prowadzenie prac wykończeniowych w znacznie niższych temperaturach – szybkie usunięcie wilgoci z pomieszczeń pozwala pracować bez dodatkowych nagrzewnic i unoszącej się w powietrzu pary;
  • brak ryzyka pleśni i grzybów – są czynnikiem najbardziej zagrażającym wilgotnym murom budynku. Zarówno pleśń, jak i grzyby są trudne do usunięcia, i zagrażają zdrowiu użytkowników budynku;
  • możliwość osuszenia dowolnej powierzchni (stropy, ściany, posadzki).

Metody osuszania budynków

Wybór odpowiedniej metody osuszania nowych budynków zależny jest od stopnia zawilgocenia i głębokości na jaką wdarła się wilgoć. Istnieją cztery główne metody, które specjaliści dopasowują do danego budynku. Na budowach bardzo często wykorzystuje się nagrzewnice i wentylatory, które przy odpowiednim systemie wentylacyjnym pozwalają na szybkie wysychanie wylewek, tynków itp. Szczególnie warto zadbać o odpowiedni system wentylacyjny, ponieważ bez niego wilgoć może dostawać się tylko w głąb muru.

Osuszanie budynków może znacznie przyspieszyć realizację każdego projektu budowlanego. Pleśń i grzyby, które mogą pojawić się pojawić się na ścianach, jeśli prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone zbyt szybko, to nie tylko problem estetyczny. Potrafią one wywoływać alergie, uczulenia, a nawet astmę. Osuszanie budynku przyniesie wiele korzyści, a dodatkowo skróci czas robót niezbędnych do oddania budynku.

Inspirowane: Nord-help.com.pl – ozonowanie mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here