Hydrauliczne dźwigi samochodowe to maszyny wielofunkcyjne. Nadają się do prac stacjonarnych – załadunku, rozładunku materiałów budowlanych, konstrukcji stalowych. Z powodzeniem sprawdzą się też do transportu ładunków, wliczając w to ładunki wielkogabarytowe i o dużej masie.

Czym jest HDS?

Samochody wyposażone w hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS), a więc tzw. żuraw przeładunkowy, sprawdzają się w różnego rodzaju pracach – na miejscu i w terenie. Są one niezastąpione, kiedy w grę wchodzą ładunki wielkogabarytowe cechujące się niestandardowymi wymiarami i dużą masą.

Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych żurawia należą: stabilizujące podpory (zwiększają one stabilność konstrukcji podczas prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem), zlokalizowana u podstawy żurawia podstawa, kolumna osadzona na podstawie żurawia i wysięgnik, który przeznaczony jest do manipulacji ładunkiem. Ważnym elementem systemu HDS jest pompa hydrauliczna, która napędza obrotowe ramię dźwigu. Z kolei pompa zasilana jest przez silnik spalinowy pojazdu, do którego przymocowany jest system HDS. Osoby zastanawiające się nad wynajmem hydraulicznego dźwigu samochodowego, muszą wiedzieć, że samochód z dźwigiem HDS jest w stanie udźwignąć od 2,5 do 5,5 tony. Tymczasem ramię dźwigu można wysunąć do 12 metrów.

Na rynku znaleźć można dźwigi HDS służące do:

  • użytku ogólnego – w tego typu maszynie wysięgnik pracuje pionowo lub poziomo, montuje się go z reguły na podwoziu pojazdu;
  • wycinki leśnej – posiada chwytaki do przenoszenia drewna, zastępują one powszechnie stosowane haki.

Należy również wiedzieć, że dźwig HDS nie zawsze jest montowany w tym samym miejscu. W firmach transportowych montowany jest zaraz za siedzeniem kierowcy. Dźwigi HDS montowane są też w tylnej części, dodatkowo ze skrzynią ładunkową.

Zastosowanie dźwigu HDS

Żuraw samochodowy używany jest w trakcie prac przeładunkowych i montażowych. Umożliwia podnoszenie i opuszczanie różnego rodzaju ładunków. Wykorzystuje się go w miejscach, gdzie zastosowanie żurawi wieżowych jest niemożliwe, z uwagi na ograniczone miejsce. Dźwig znajduje szerokie zastosowanie na placu budowy, używa się go do wstawiania okien w blokach, miejscowego tynkowania. Wykorzystuje się go do przenoszenia na paletach materiałów budowlanych – kostki brukowej, cegły, pustaków i dachówek. Dźwig HDS jest nieocenioną pomocą przy przenoszeniu materiałów na wyższe kondygnacje, mocowaniu stropów prefabrykowanych oraz w trakcie prac naprawczych.

Żuraw samochodowy ułatwia stawianie szkieletu budynku i wykonywanie poprawek po zewnętrznej części nieruchomości. Stosuje się go wtedy, gdy nieopłacalne jest stawianie rusztowania. Żuraw jest doskonale znany gospodarzom i właścicielom budynków, którzy co roku są zobowiązani do usunięcia z dachu setek kilogramów śniegu. Wykorzystuje się go też podczas ścinania gałęzi drzew w parkach, sadach.

HDS w transporcie

Standardowym zastosowaniem aut z HDS jest też transport towarów. Tego typu auta wykorzystywane są do przemieszczania niemal wszystkich ładunków, służą do przewozu maszyn budowlanych, kontenerów. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie transport autem z przyczepą jest niemożliwy. Należy jednak wiedzieć, że samochody HDS nie zawsze oznaczają to samo. Na twardych, stabilnych nawierzchniach doskonale radzą sobie HDSy szosowe, które wyposażone są w napęd jedynie jednej osi. Są one zwrotne i lekkie, niestety mają również wady. Nie nadają się do przewozu towarów poruszając się po powierzchni niezapewniającej optymalnej przyczepności.

Tam gdzie teren jest grząski i podmokły lepiej nie używać HDSów szosowych. Do prac na nierównym terenie, na śniegu czy lodzie przeznaczone są HDSy terenowe posiadające napęd na wszystkie koła. Z drugiej strony decydując się na ten rodzaj pojazdów należy pamiętać, że taki napęd podnosi poziom zużycia oleju napędowego.

Bezpieczeństwo i uprawnienia

Aby praca z dźwigiem HDS mogła być skuteczna należy pamiętać o przestrzeganiu zasad i reguł BHP. Sytuacją zmuszającą do przerwania robót prowadzonych z HDSem jest jego awaria i niesprzyjające warunki atmosferyczne – duże wiatry. Należy podkreślić, że obsługa samochodów HDS jest możliwa tylko wtedy, gdy dysponuje się stosowanym uprawnieniem. Na szczęście w firmach wypożyczających HDSy pracują wykwalifikowani kierowcy, którzy dysponują wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Dzięki temu mogą z sukcesami realizować kolejne wymagające zlecenia.

Źródło: Avio Star 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here