W trakcie użytkowania chociażby najlepiej zaprojektowanych systemów transportu pneumatycznego surowców sypkich oraz w instalacjach centralnego odkurzania i odpylania zdarzają się sytuacje wymagające wprowadzenia zmian. Niejednokrotnie zachodzi konieczność połączenia rur i łuków instalacji w miejscu do tego nie przewidzianym w pierwotnym planie. Zmiany same w sobie nie są złe o ile jest się na nieprzygotowanym i posiada się pod ręką odpowiednie, sprawdzone i solidne rozwiązanie.

System łączenia

W przypadku konieczności łączenia rur, łuków w sposób pewny i prosty a przez to atrakcyjny, również z ekonomicznego punktu widzenia wprowadzono bezkołnierzowe złączki rurowe Eurac. Metoda łączenia jest niezwykle prosta. Złączkę nasuwamy na jeden odcinek, następnie w złączkę wsuwamy drugi z łączonych odcinków i całość zabezpieczamy śrubami. Metoda sprawdza się w przypadku równo obciętych odcinków rurociągów, przewodów elastycznych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Bezkołnierzowe złączki rurowe Eurac sprawdzają się doskonale również w przypadku konieczności zapewnienia odpowiedniej dylatacji, na przykład z uwagi na spodziewane różnice temperaturowe lub różnice materiałowe łączonych odcinków.

Zasadniczo bez względu na typ, złączki zbudowane są z dwóch tulei, zewnętrznej i wewnętrznej, śrubowego systemu mocującego oraz wkładki uszczelniającej. Elementem dodatkowym jest metalizowane połączenie służące odprowadzaniu ewentualnego ładunku statycznego. Wkładki uszczelniające są wykonane, w zależności od potrzeb z dwóch rodzajów materiału. Pierwszym jest kauczuk styrenowo-butadienowy ogólnego przeznaczenia noszący oznaczenie SBR, drugi to nitrylowy kauczuk NBR. W przypadku złączek Eurac badania wykazały, że wystarczająca jest profilowana kryza w okolicy śrub mocujących. Zmniejszyło to wagę a tym samym koszt produkcji bez uszczerbku dla parametrów wytrzymałościowych. Obecnie jedynie złączki typu H posiadają dwa pełne płaszcze.

Typy bezkołnierzowych złączek rurowych Eurac

Dla lepszego dopasowanie oferty do wymogów różnych rodzajów instalacji opracowano szereg typów złączek rurowych, są to:

  • typ L, przeznaczony do instalacji pod i nadciśnieniowych o małej koncentracji przesyłanego produktu. Znakomicie sprawdza się w instalacjach centralnego odkurzania oraz odpylających. Wykonany ze stali nierdzewnej, długość 100 mm, dwie śruby mocujące, zakres średnic 38,1 – 114,3 mm
  • typ M, podobnie jak typ L, lecz o długości 150 mm i trzy śruby mocujące.
  • typ H, przeznaczenie to instalacje pneumatyczne o małej i dużej koncentracji produktu. Wykonany ze stali węglowej ocynkowanej, długość 150 lub 200 mm, trzy lub cztery śruby mocujące, zakres średnic to 38,1 – 219,1 mm.
  • typ HL, wersja pośrednia między typem H a L
  • typ HX, długość 200, 250 lub 300 mm, zakres średnic 200 – 355,6 mm
  • typ EX, przeznaczony wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność szybkich i częstych zmian elementów. Śruby mocujące zastąpiono klamrami umożliwiającymi obsługę bez narzędzi. Parametry jak typ L, trzy dźwignie.

Z uwagi na zapotrzebowanie rynku, dla każdego typu przewidziano szereg opcji związanych bądź z użytym materiałem, bądź rodzajem i parametrami wkładek uszczelniających.

Prostota budowy wraz z łatwością montażu. Zapewnienie szczelnych połączeń przy zapewnieniu dylatacji struktury. Najwyższej jakości materiały oraz technologia w przystępnej cenie. Oto zalety bezkołnierzowych złączek rurowych Eurac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here