Praca sprężarki prowadzi do wzrostu stężenia pary wodnej w powietrzu, które po opuszczeniu kompresora ulega ochłodzeniu. Stężona para wodna kondensuje się i zanieczyszcza układ powietrzny, co może prowadzić do korozji, nieszczelności i osadzania się kamienia kotłowego. Aby tego uniknąć, niezbędne jest usunięcie kondensatu ze sprężonego powietrza. Urządzenie, które służy do realizacji tego zadania, to osuszacz sprężonego powietrza. Wybór odpowiedniego osuszacza jest kluczowy dla zapewnienia sprawności całego układu.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze osuszacza sprężonego powietrza?

Pożądana jakość sprężonego powietrza jest podstawowym wyznacznikiem parametrów potrzebnego osuszacza i kompresora. Zawartość wilgoci, cząstek oleju i elementów stałych w sprężanym powietrzu określa norma ISO 8573-1. Wskazuje także temperatury punktów rosy dla różnych klas jakości sprężonego powietrza. Osuszacz sprężonego powietrza ma za zadanie przede wszystkim zmieniać wartość temperatury punktu rosy w powietrzu sprężanym przez sprężarkę, dlatego jest to podstawowy parametr, którym trzeba się kierować przy wyborze urządzenia osuszającego.

W dalszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na sam kompresor – na jego wydajność i temperaturę uzyskiwanego powietrza. Osuszacz sprężonego powietrza powinien być przystosowany do temperatury osiąganej na wylocie kompresora. Jeżeli różnica jest zbyt duża, a sprężane powietrze zbyt gorące w stosunku do możliwości osuszacza, wówczas osuszacz nie będzie działał poprawnie i może ulec uszkodzeniu.

Sprężarki generują różne ilości par olejowych i pary wodnej, co także należy uwzględnić przy wyborze urządzenia osuszającego. W niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe zamocowanie filtra odolejającego pomiędzy kompresorem a osuszaczem.

Technologie osuszania powietrza

Po określeniu podstawowych warunków, które musi spełniać osuszacz sprężanego powietrza, można przystąpić do wyboru urządzenia pod kątem zastosowanej technologii osuszania. Główne technologie osuszania to:

Osuszanie chłodnicze

Technologia chłodnicza (nazywana też technologią kondensacyjną albo ziębniczą) bazuje na wytrącaniu wilgoci za pomocą schłodzenia powietrza – mechanizm działania jest bardzo zbliżony do działania domowych lodówek i chłodziarek. Osuszacz sprężonego powietrza działający w tej technologii jest stosunkowo tani w eksploatacji, ale ma też ograniczone możliwości uzyskiwania niskich punktów rosy. Dobrze sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego jest to najczęściej wybierana przemysłowa technologia osuszania.

Osuszanie adsorpcyjne

Zasada działania osuszaczy adsorpcyjnych opiera się na przepuszczaniu powietrza przez zbiornik zawierający adsorbent, który powoduje wytrącanie się wilgoci. Osuszanie adsorpcyjne umożliwia uzyskiwanie bardzo niskich punktów rosy i pracę z powietrzem o wysokim ciśnieniu. Do wad tego rozwiązania należą wysokie koszty i konieczność stosowania dodatkowych filtrów, ponieważ nawet minimalne ilości cząsteczek oleju powodują znaczne zmniejszenie wydajności adsorbentu.

Pokrewną technologią jest osuszanie absorpcyjne – wykorzystuje się w niej nie adsorbent, lecz absorbent, który pochłania zawartą w powietrzu wilgoć.

Osuszanie membranowe

W przypadku osuszania membranowego wykorzystuje się specjalne membrany z włókien polimerowych. Cząsteczki wody przechodzą przez membranę szybciej niż powietrze, dzięki czemu można zmniejszyć ilość wilgoci w sprężonym powietrzu. Metoda membranowa cechuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i dobrze sprawdza się przy pracy na zewnątrz. Z drugiej strony cechuje ją ograniczona – w porównaniu do technologii kondensacyjnej i adsorpcyjnej – wydajność.

Jak dokonać wyboru?

Wybór osuszaczy na rynku jest tak duży, jak wybór kompresorów powietrza. Przy zakupie osuszacza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaką jakość sprężonego powietrza chcemy uzyskać i pod kątem tych parametrów dobierać urządzenie. Osuszacz sprężonego powietrza musi być też dopasowany do kompresora, z którym współpracuje.

Źródło: Bogepolska.pl – sprężarki powietrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here