Smartfony stały się nieodzowne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zapewniają one stały dostęp do internetu oraz skutecznie zastępują mapy, kalendarze czy aparaty fotograficzne. Ich użytkownicy starają się je chronić przez różnymi zagrożeniami, dlatego wyposażają smarfony w etui czy szkło ochronne. Mimo to, rozbicie wyświetlacza czy zalanie telefonu wodą, kawą lub sokiem, to najpowszechniejsze przyczyny awarii smarfonów. Jak zatem uratować zalany smartfon?

Zalany telefon – i co dalej?

W przypadku zalanego telefonu najważniejsze jest szybkie działanie. Po pierwsze należy niezwłocznie wyjąć z urządzenia baterię oraz kartę SIM i MicroSD, a następnie rozłożyć smartfon na części. Najlepiej, aby każdy element wysychał osobno.

Jednym z domowych sposobów na uratowanie zalanego telefonu jest włożenie go do nieugotowanego ryżu, gdyż posiada on właściwości higroskopijne i jest w stanie „wyciągnąć” znaczną część wody z zalanego urządzenia. Niektórzy polecają suszenie telefonu suszarką lub umieszczenie go w pobliżu ciepłego kaloryfera. Smarfon powinien schnąć przez minimum 2 doby i dopiero po upływie tego czasu zalecana jest próba uruchomienia telefonu.

Faktem jest, że domowe sposoby na zalany smartfon nie są równoznaczne z profesjonalnym czyszczeniem telefonu po zalaniu. Naprawa zalanego telefonu na własną ręką może okazać się skuteczna, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Czego nie robić, gdy do telefonu dostanie się woda?

Po wyciągnięciu telefonu z wody nie należy go uruchamiać lub podłączać do ładowania. Bezwzględnie nie powinniśmy również potrząsać smartfonem czy dmuchać w szpary w obudowie telefonu, gdyż zminimalizuje to ryzyko dostania się większej ilości wody do wnętrza urządzenia.

Warto wiedzieć, że zalanie smartfona wodą może wyrządzić mniejsze szkody niż zalanie go sokiem. Kwasy zawarte w sokach cytrusowych mogą bowiem w większym stopniu uszkodzić poszczególne podzespoły urządzenia. Ponadto, źle osuszony telefon raczej nie będzie działał prawidłowo. Chociaż na pierwszy rzut oka jego działanie pozostanie niezmienione, po pewnym czasie zauważalne będzie spowolnienie działania telefonu, szybsze wyczerpywanie się baterii lub nadmierne przegrzewanie się urządzenia. Częstym skutkiem zalania smarfona jest również samoistne resetowanie się systemu bądź nieprecyzyjne działanie ekranu dotykowego.

Gdzie oddać telefon? Do serwisu, czy na gwarancję?

Zalanie telefonu nie zawsze jest równoznaczne z jego całkowitym zniszczeniem. Bardzo często nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ocenić, jakie szkody wyrządziła woda w zalanym smartfonie. Najlepiej, aby samodzielna naprawa zalanego telefonu sprowadzała się wyłącznie do osuszenia go i wyjęcia baterii. Czyszczenie telefonu po zalaniu lepiej pozostawić specjalistom, którzy z pewnością zminimalizują negatywne skutki zalania smartfona. Naprawa zalanego telefonu obejmuje m.in. kompleksowe czyszczenie płyty głównej z wszelkich śladów korozji, a koszty i czas naprawy zależne są od stopnia uszkodzenia telefonu. Nie można zapominać o tym, że czasami niezbędna będzie wymiana niektórych zalanych i zniszczonych podzespołów, by smartfon mógł działać w prawidłowy sposób.

Zalanie telefonu zazwyczaj nie jest objęte gwarancją. W sytuacji odesłania zalanego smartfona na gwarancję, fachowcy bez problemu wychwycą prawdziwą przyczynę awarii urządzenia. W tym przypadku można stracić ochronę gwarancyjna oraz zwiększyć ryzyko całkowitego uszkodzenia sprzętu – proces rozpatrywania gwarancji trwa zwykle kilka tygodni, a w tym czasie w niedosuszonym urządzeniu woda nadal będzie wyrządzała szkody.

Bez względu na to, czy naprawa zalanego telefonu odbędzie się w profesjonalnym serwisie, czy domowymi sposobami, warto pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie odgrywa tutaj szybki czas reakcji.

Inspirowane: mobisklep.eu – skup telefonów Legionowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here