Awarie aparatów słuchowych zdarzają się rzadko. Jednak warto wiedzieć, z jakimi usterkami najczęściej można się spotkać i w jaki sposób można je usunąć. Poprawne działanie aparatu słuchowego umożliwia jego odpowiednia pielęgnacja. Jeśli nie wiemy, co dzieje się z naszym aparatem i zauważamy, że jego działanie uległo ostatnio pogorszeniu, powinniśmy udać się do protetyka słuchu po pomoc.

Jakie usterki aparatów słuchowych występują najczęściej?

Zepsuty aparat słuchowy oczywiście możemy oddać do naprawy zarówno gwarancyjnej, jak i pogwarancyjnej. Najlepiej udać się do protetyka, który być może rozwiąże problem na miejscu. Istnieje jednak kilka domowych sposobów usprawnienia aparatu, które warto wypróbować przed wizytą u specjalisty.

Aparat słuchowy nie działa

Jeżeli urządzenie przestało działać, warto wymienić w nim baterie i sprawdzić czy przyczyną awarii nie było wyczerpanie poprzednich. Jeżeli czynność ta nie przyniosła spodziewanego rezultatu, należy przeczyścić dźwiękowód słuchawki, usuwając blokadę i oczyszczając go. Jeżeli również to działanie nie przynosi efektów, należy jak najszybciej skontaktować się z protetykiem.

Dźwięki są zbyt ciche

W takim przypadku warto sprawdzić czy dźwiękowód słuchawki nie jest przytkany. Należy przeczyścić go, uprzednio usuwając blokadę. Jeżeli osoba korzystająca z aparatu słuchowego ma wrażenie, że słyszane przez nią dźwięki są zbyt ciche, możliwe jest również, że jej słuch uległ pogorszeniu. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Przerywanie

Najprawdopodobniej baterie są bliskie wyczerpania. Sprawdźmy, czy ich wymiana przyniesie poprawę działania urządzenia. Jeśli nie, skontaktujmy się z protetykiem.

Słyszany dźwięk jest zniekształcony

Jeżeli słyszymy zniekształcone dźwięki, aparat najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu. Może być to również efekt spowodowany wyczerpującą się baterią.

Dbaj o swój aparat

Warto pamiętać, że właściwa pielęgnacja aparatu słuchowego ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego działania. Codzienne czyszczenie urządzenia nie tylko pozwoli na zachowanie odpowiedniej higieny, ale również przedłuży czas działania urządzenia. Dlatego też każdego dnia należy przeczyścić aparat suchą ściereczką oraz przy użyciu szczoteczki, która doskonale poradzi sobie z woskowiną oraz innymi zanieczyszczeniami. Pamiętajmy też, aby nie suszyć urządzenia na kaloryferze bądź przy użyciu suszarki, ponieważ zabiegi te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.

Po pomoc do protetyka słuchu

Jeżeli mamy problem z funkcjonowaniem urządzenia, warto wybrać się do protetyka słuchu, który sprawuje kompleksową opiekę nad osobami używającymi aparatów słuchowych. Podkreślić również należy, że to właśnie protetyk słuchu powinien dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb. Fachowy dobór aparatu zakupionego w profesjonalnym gabinecie jest elementem niezwykle istotnym, bowiem gwarantuje nie tylko najwyższą jakość urządzenia, ale również daje możliwość zareklamowania sprzętu w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Protetyk słuchu w razie potrzeby wyreguluje aparat i skonfiguruje go tak, by odbierane przez nas dźwięki miały najwyższą jakość.

Inspirowane: strefasluchu.pl – aparaty słuchowe phonak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here