Siedzący styl życia, otyłość, terapia hormonalna, częste korzystanie z solarium i sauny – wszystko to sprzyja powstawaniu żylaków. To nieestetyczna dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Do niedawna jedynym rozwiązaniem była w tym przypadku operacja na żylaki. Współczesna medycyna oferuje jednak szereg nowoczesnych i nieinwazyjnych metod leczenia. Właściwa diagnoza i prawidłowo przeprowadzony proces leczenia pozwalają na zawsze zapomnieć o problemie.

Żylaki – co to takiego?

Żylaki klasyfikowane są jako choroba żył. Widoczne pod skórą ciemne linie powstają na skutek wzrastającego ciśnienia krwi, co prowadzi do osłabienia ścian żył w nogach. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia zastawek. Krew przepływa w obu kierunkach, gromadzi się w żyłach i rozciąga ich ściany. Na początku żylaki mogą nie dawać żadnych objawów. Pierwszym sygnałem do niepokoju może być uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki, bóle i skurcze łydek. Jeszcze niedawno leczenie żylaków polegało na operacyjnym wycięciu niewydolnej żyły. Obecnie nowoczesne metody leczenia tj. skleroterapia i echoskleroterapia pozwalają w sposób szybki i nieinwazyjny wyeliminować tę niebezpieczną dolegliwość.

Skleroterapia kompresyjna

Skleroterapia określana jest jako ostrzykiwanie niewydolnych naczyń krwionośnych. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia nie tylko żylaków, ale także pajączków. Polega na wstrzyknięciu leku w zmienione chorobowo miejsca. Cienka igła sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Specjalistyczny preparat wprowadzany do rozszerzonych naczyń powoduje ich obkurczanie. Celowo wywołany proces zapalny prowadzi do włóknienia, a następnie zrośnięcia się uszkodzonego naczynia krwionośnego. Skleroterapia to zabieg, który zajmuje zwykle ok. 20 minut. W zależności od stopnia zaawansowania zmian zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów.

Sposób postępowania po zabiegu skleroterapii

Leczenie żylaków metodą skleroterapii nie wymaga rekonwalescencji w szpitalu. Ważne jest jednak stosowanie się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pacjent poddawany jest kompresjoterapii – na ostrzykiwane miejsce nakładany jest specjalny opatrunek uciskowy w formie pończochy samonośnej lub bandażu. Nie należy go zdejmować przez okres od 5 do 14 dni. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu wskazany jest również kilkunastominutowy spacer (w tym czasie nie wolno siadać ani stać w miejscu).

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu u kobiet będących w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest również unieruchomienie pacjenta. Niekiedy przeszkodą może być także terapia hormonalna. Dlatego też przed wykonaniem zabiegu zalecana jest konsultacja u specjalisty chorób żył, który zakwalifikuje pacjenta do zabiegu i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Echoskleroterapia

Echoskleroterapia to kolejne odkrycie współczesnej medycyny, które jest wielką szansą dla pacjentów cierpiących na choroby żyłMetoda zbliżona do skleroterapii, stosowana jako jej uzupełnienie. Umożliwia bowiem dotarcie do nawet najdrobniejszych, położonych głęboko pod skórą i zmienionych chorobowo żył. W tym przypadku lek łączony jest z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób dochodzi do wytworzenia piany, która silniej oddziałuje na niewydolne naczynie krwionośne. Dodatkowo obecność gazu sprawia, że istnieje możliwość kontrolowania całego procesu na ekranie USG.

Nieinwazyjne metody leczenia żylaków to bezbolesne i skuteczne zabiegi oferowane przez coraz większą liczbę klinik w naszym kraju. Zwiększona dostępność zabiegów wpływa znacząco na konkurencyjność cen. W każdym przypadku warto zapoznać się z opiniami pacjentów i wybrać sprawdzone miejsce, w którym w bezpieczny sposób pozbędziemy się żylaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here