Velvet to tkanina, która sprosta najbardziej wygórowanym oczekiwaniom – jest to idealny materiał dla osób, ceniących sobie komfort życia i wygodę w dobrym stylu. Wykorzystanie velvetu to sprawdzony sposób na nadanie wnętrzom oryginalnego wyglądu. Co więcej, dzięki swojej miękkości i delikatności, tkanina velvet wykorzystywana jest do produkcji kocyków, narzut, poduszek, czy też śpiworów dla dzieci. Jakie właściwości posiada zatem wspomniany materiał?

Tkanina velvet – właściwości

Tkanina velvet to handlowa nazwa pluszu wątkowego. Materiał ten wykonany jest z dwóch wątków i osnowy. Podstawowy wątek splata się z osnową w sposób skośny lub płócienny. Drugi wątek, zwany runowym, splata się natomiast w tzw. splocie atłasowym. W wyniku rozcinania długich przeplotów wątku runowego na powierzchni tkaniny powstają pęczki w kształcie litery W lub też U. Velvet zaliczany jest zatem do tkanin runowych. Velvet to specyficzny rodzaj pluszu o bardzo eleganckim wyglądzie. Jego faktura przypomina aksamit czy welur, ale w rzeczywistości charakteryzuje się ona nieco wyższą okrywą.

Wygląd

Tkanina velvet jest bardzo estetyczna, szykowna i stylowa. Elegancja i subtelność pluszu sprawia, że wnętrza wzbogacone velvetem zyskują oryginalny wygląd i charakter. Velvet jest zatem idealną tkaniną, z której można wykonać poduszki, zasłony, narzutę na łóżko czy obicie kanapy.

Struktura tkaniny

Niepowtarzalna struktura tej tkaniny to jej kolejna zaleta. Materiał jest delikatny i gładki, przypominając swoją fakturą inny bardzo szlachetny materiał, czyli aksamit. Połysk tkaniny velvet łączy się z wizualną subtelnością pluszu, co jedynie zwiększa jej walory estetyczne. Mimo delikatnego wyglądu tkanina jest wytrzymała i dość rzadko ulega uszkodzeniom mechanicznym, takim jak pęknięcie szwów czy rozprucie. Tkanina velvet jest więc materiałem, z którego można wytwarzać rozmaite dekoracje tekstylne.

Delikatność i miękkość

Materiał ten jest delikatny, dzięki czemu idealnie nadaje się do wytwarzania produktów dedykowanych dla dzieci i młodych rodziców. Najwyższej jakości tkanina velvet znajduje zastosowanie w przypadku śpiworów, otulaczy, mat edukacyjnych, pościeli czy miękkich zabawek. Obecnie szczególnie modnym rozwiązaniem są velvetowe maty edukacyjne – wyłożone w salonie stanowią bezpieczne i komfortowe miejsce do zabawy.

Łatwa pielęgnacja

Velvet to również produkt bardzo łatwy w codziennej pielęgnacji, który bez problemu można utrzymać w czystości. Wszelkie zabrudzenia tkaniny usuwa się mokrą szmatką, a kurz, okruszki czy włosy można w prosty sposób ściągnąć za pomocą odkurzacza. Wszystkie poszewki, zabawki, kocyki i inne akcesoria dziecięce wykonane z velvetu można prać w pralce w maksymalnej temperaturze 30℃. Warto podkreślić, że wspomniany materiał nie powinien być chemicznie wybielany.

Velvet pikowany

Velvet pikowany to forma wykończenia pluszu wątkowego składająca się z trzech warstw, które nadają tkaninie dodatkowej miękkości. Do tych warstw należą watolina, flizelina oraz tkanina velvet. Tkanina tego typu z reguły pikowana jest jasnymi nićmi, wyznaczając oryginalne wzory, takie jak romby, fale czy serca. Velvet pikowany wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji kocyków, śpiworów, kołder i narzut.

Tkanina velvet stanowi rodzaj pluszu wątkowego. Jej delikatność, miękkość oraz elegancki wygląd sprawia, że bywa mylona z aksamitem. Ciekawą formą wykończenia velvetu jest pikowanie. Materiał ten jest trwały, funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, dlatego wszelkie produkty dla dzieci czy elementy wystroju, wykonane z velvetu charakteryzują się długim okresem eksploatacji.

Źródło: otula.pl – sklep z tkaninami Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here