Na przestrzeni ostatnich lat automatyczne systemy nawadniające zyskały dużą popularność. Pielęgnacja pól uprawnych, sadów, trawników czy przydomowych ogródków stała się znacznie prostsza i przyjemniejsza. Najbardziej powszechne są systemy nawadniania kropelkowego, zraszacze statyczne oraz zraszacze turbinowe czy mikrozraszacze.

Systemy kropelkowe – ekonomiczne rozwiązanie dla twoich upraw

Systemy nawadniania kropelkowego cechują się precyzyjnym dostarczaniem wody bezpośrednio do układów korzeniowych roślin. Nawadnianie kropelkowe jest bardzo ekonomiczne, gdyż maksymalnie ogranicza niepotrzebne straty wody. Systemy zbudowane są z rur o średnicy od 16 do 63 mm, złączek oraz różnego rodzaju akcesoriów rozprowadzających wodę. Dozowniki kroplowe powinny być rozlokowane w odpowiednich odstępach. W przypadku nawadniania kropelkowego możliwe jest wzbogacenie wody o dobrze rozpuszczalne nawozy.

Systemy tego rodzaju sprawdzą się w przypadku wielkopowierzchniowych pól uprawnych, w szklarniach czy w sadach. Będą odpowiednie zwłaszcza dla roślin, które nie tolerują wody zalegającej na liściach.

Tańszym odpowiednikiem wspomnianego systemu są taśmy nawadniające z dozownikami.

Zraszacze – statyczne oraz turbinowe

Na rynku powszechnie dostępne są również automatyczne systemy zraszaczy statycznych, oraz turbinowych.

Pierwsze z nich pod ciśnieniem wody wyłaniają się z ziemi, a następnie rozpylają wodę w sposób zbliżony do naturalnych opadów. Zgodnie z nazwą działają one statycznie, więc kierują wodę tylko w jednym kierunku w sposób jednolity i jednostajny. Z tego powodu sprawdzają się zwłaszcza na niedużych i równych powierzchniach.

Natomiast zraszacze turbinowe charakteryzują się znacznie większym zasięgiem nawadniania, ponieważ zazwyczaj obracają się w zakresie od 40° do 360°. Kąt padania wody można dowolnie zmieniać, dobierając odpowiednią dyszę. Zraszacz rotacyjny stale się obraca, dlatego w sposób równomierny dostarcza wodę nawet do najbardziej oddalonych roślin. Wspomniany system najlepiej sprawdzi się przy nawadnianiu wielkopowierzchniowych trawników miejskich czy boisk sportowych.

Mikrozraszacze

System mikrozraszaczy tworzą odpowiednie końcówki wpinane do przewodu zasilającego oraz emitery umieszczone zazwyczaj na szpilce lub statywie. Mikrozraszacze występują też w postaci zawieszanych elementów. Pracują one w mniejszych zakresach ciśnienia – od 1 do 2 bar. Mają również mniejszy zasięg oraz delikatny strumień wody, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku roślin najbardziej podatnych na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaj wybranego systemu nawadniającego w znacznej mierze jest zależny od wielkości i typu upraw, ukształtowania terenu oraz naszych preferencji. Możemy zdecydować się na profesjonalne zraszacze o dużym zasięgu i silnym strumieniu, precyzyjne systemy nawadniania bądź proste mikrozraszacze. Jedno jest pewne – automatyczne systemy nawadniania mogą być źródłem oszczędności czasu, pieniędzy oraz energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here