Pełzanie, raczkowanie, zabawa – rodzice małych dzieci wiedzą, że większa część aktywności ich pociech odbywa się na podłodze. Nie zawsze jednak mamy świadomość zagrożeń związanych z nieregularnym praniem dywanów.

Jak często należy prać dywan i dlaczego ma to tak duże znaczenie w przypadku najmłodszych domowników? Dlaczego profesjonalna pralnia dywanów będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem?

Zatrucia, zapalenie zatok, astma

Większość osób uważa, że najwięcej drobnoustrojów znajdziemy w toalecie. Tymczasem okazuje się, że dużo więcej bakterii, grzybów czy roztoczy kryje się we włóknach dywanów. O ile całą łazienkę regularnie dezynfekujemy, to dywan najczęściej jedynie odkurzamy. W efekcie na dywanie znajdziemy włosy, sierść zwierząt, złuszczony naskórek i żywiące się nim roztocza, zarodniki pleśni, a nawet drobinki zwierzęcego bądź ludzkiego kału i wymiocin. Większość z tych zanieczyszczeń wnosimy do mieszkań z ulicy na podeszwach obuwia, a pozostała część powstaje w sposób naturalny w wyniku przebywania w mieszkaniu ludzi i zwierząt.

Mikroorganizmy obecne na naszych dywanach mogą wywoływać zatrucia i zakażenia, a także astmę, alergiczne zapalenie zatok czy bakteryjne zapalenie płuc. Biegunka, wymioty lub niepokojąco wysoka gorączka również mogą mieć swoje źródło w zarazkach kryjących się we włóknach dywanu czy wykładziny.

Uwaga, dziecko na dywanie!

Już w pierwszych miesiącach życia dziecka, zalecane jest kładzenie malucha na podłodze. W łóżeczku, wózku czy w ramionach rodziców, niemowlę nie jest bowiem w stanie poczuć ciężaru swojego ciała, a jest to niezbędne do jego rozwoju ruchowego. Co prawda, rodzice zazwyczaj rozkładają na podłodze kocyki i specjalne maty oraz szczególnie starannie dbają o porządek, ale na brudnym (choć odkurzonym) dywanie często lądują grzechotki czy smoczki, które dziecko wkłada potem do buzi. Mimo największych starań żaden rodzic ani niania nie są w stanie za każdym razem dezynfekować wszystkiego, co miało kontakt z dywanem.

Potem dziecko zaczyna raczkować, a następnie spędzać na podłodze wiele godzin na zabawie klockami czy lalkami. Niestety, często ulubione zabawki towarzyszą maluchowi podczas układania się do snu. W ten sposób niebezpieczne zarazki wędrują z dywanu na dziecięcą pościel, a z rączek do buzi. W ten sposób organizm dziecka jest wystawiany na wielką próbę odporności.

Pranie dywanów – czy jest konieczne?

Okazuje się, że oprócz odkurzania i trzepania dywanu, należy również pamiętać o jego regularnym praniu. Rodzice małych dzieci zazwyczaj są świadomi tego, że dywan czy wykładzinę należy kilka razy w tygodniu dokładnie odkurzać. Natomiast trzepanie dywanów jest kwestią dyskusyjną. Wiele osób całkowicie zrezygnowało z tej czynności, twierdząc, że nowoczesne odkurzacze w zupełności zastępują tradycyjną trzepaczkę. Inni trzepią dywany przynajmniej raz w roku, najczęściej podczas wiosennych porządków.

Niestety regularne pranie dywanów należy do rzadkości. Większość osób czyści co prawda drobne plamy czy większe zabrudzenia pojawiające się w niektórych częściach dywanu, ale samodzielnie upranie całej powierzchni dywanu wymaga więcej czasu i wysiłku, dlatego jest praktykowane sporadycznie. Z tego powodu najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnej pralni dywanów. Firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów i wykładzin zwykle dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi oraz nowoczesnymi technologiami, dzięki którym możliwe jest usunięcie zabrudzeń nawet z najgłębszych warstw dywanu. Ponadto tego rodzaju pranie dywanów jest gwarancją tego, że struktura materiału nie zostanie uszkodzona.

Pranie dywanów zazwyczaj obejmuje kilka etapów. Najpierw dywan czyszczony jest na sucho. Po otrzepaniu zanieczyszczeń za pomocą mechanicznych uderzeń należy doprowadzić do uniesienia włókien dywanu, tak by detergent dotarł nawet w najmniejsze zakamarki. Dopiero potem dywan czyszczony jest na mokro, przy użyciu specjalistycznych środków. Czynność ta jest powtarzana, aż do całkowitego usunięcia plam i zanieczyszczeń. Ostatnim z etapów jest suszenie, które odbywa się przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności. Profesjonalne pralnie dywanów często dowożą dywany do klienta lub oferują usługę prania na miejscu – w domu czy biurze.

Rodzice małych dzieci bezwzględnie powinni regularnie korzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów. W skali roku jest to wydatek nieporównywalnie niski w porównaniu do ryzyka zachorowania naszej pociechy z powodu kontaktu z zanieczyszczonym dywanem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here