Zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia tylko urozmaicona dieta dostarcza organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Aby uniknąć niedoborów witamin i minerałów, warto spożywać produkty z różnych grup, zwracając szczególną uwagę na te o wysokiej wartości odżywczej. Za taki właśnie produkt, nie bez przyczyny zresztą, uchodzą ryby. Kwasy omega-3 czy witamina D to tylko niektóre z zawartych w nich składnikach odżywczych. Dlaczego jeszcze warto spożywać ryby?

Dlaczego warto spożywać ryby?

Mięso ryb stanowi źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Poza tym ryby, zwłaszcza morskie- halibut, makrela lub szprot, obfitują w cenne dla organizmu kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które trzeba dostarczać sobie z pożywieniem. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają zapobiegać miażdżycy, demencji, osteoporozie, alergiom i nie tylko. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także wzmacniają system odpornościowy. Wspierają układ krążenia, regulując ciśnienie krwi.

W rybach kryją się również witaminy i minerały takie jak wapń, fosfor, potas, cynk czy jod. Chude ryby typu dorsz, morszczuk lub mintaj dostarczają witamin grupy B. Z kolei w tłustych gatunkach przeważają witaminy A, D i E. Bogactwo składników odżywczych sprawia, że spożywanie ryb pomaga nie tylko wzmocnić wzrok, układ kostny i nerwowy, ale także ujędrnić cerę i zadbać o prawidłową pracę tarczycy. Wobec tak wielu korzyści płynących z jedzenia ryb, są one niezastąpione dla każdego, kto chce odżywiać się zdrowo.

Jak widać spożywanie ryb na zbawienny wpływ na nasz organizm. Warto więc sięgać po przepisy rybne jak najczęściej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here