Trawertyn to skała wapienna, charakteryzująca się dużą porowatością. Jest lekka, ale jednocześnie niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Łatwo utrzymać ją w czystości. Naturalna paleta barw czyni trawertyn materiałem idealnym do nowoczesnych i ponadczasowych minimalistycznych aranżacji.

Trawertyny – charakterystyka

Trawertyny w swojej naturalnej formie są porowate, mają dużą liczbą otworów, które powstają w wyniku formowania skały osadowej. W takiej postaci pojawiają się przede wszystkim na ścianach, które nie muszą mieć idealnie gładkiej faktury. Z kolei płytki trawertynowe dostępne są zarówno w wersji porowatej, jak i wypełnionej specjalną szpachlą lub żywicą, dzięki czemu mogą tworzyć równe, satynowe powierzchnie. Naturalne kolory tego materiału to odcienie kremowe, jasnobeżowe, żółte, brązowe i pomarańczowe. Podobnie do wszystkich innych kamieni naturalnych, każdy produkt wykonany z trawertynu jest zupełnie inny i może różnić się zarówno barwą, jak i wzorem.

Jakie wykończenia trawertynu są dostępne na rynku?

Kamienie naturalne poddawane są bardzo różnym typom obróbki. Nie inaczej jest z trawertynem, który możemy zakupić w formie płytek, dużych płyt tzw. slabów, z których wycina się np. blaty. Produkty tego rodzaju są najczęściej polerowane, dzięki czemu ich powierzchnia staje się gładka i lśniąca, naturalne dziurki jakie ma trawertyn mogą być wypełnione lub nie. Bardziej naturalne formy tego surowca uzyskuje się przezbębnowanie dzięki czemu krawędzie stają się zaokrąglone i gładkie. Powierzchnia płyt może być również  obtłukiwana młotkiem lub łupana – z charakterystyczną szorstką powierzchnią. Materiał ten można podzielić także ze względu na sposób cięcia na:

  • trawertyn crosscut – czyli bloki kamienne cięte w poprzek żył skalnych, na ciętych w ten sposób płytach widoczne są użylenia podobne do obłoków
  • trawertyn veincut – czyli bloki cięte wzdłuż żył skalnych, wyglądające jak pasy z widocznym przekrojem warstw skały.

Trawertyny w minimalistycznym wnętrzu?

Płytki trawertynowe to materiał o luksusowym i eleganckim wyglądzie, a także naturalnej kolorystyce, dzięki czemu idealnie wpisuje się w nowoczesny styl wykończeniowy i dekoracyjny. Ponieważ minimalizm charakteryzuje się bardzo ograniczoną liczbą dodatków, w centrum uwagi pozostają takie powierzchnie, jak podłogi i ściany, które warto wtedy wykładać oryginalnym i szlachetnym materiałem wykończeniowym, np. kamieniem naturalnym.

Trawertyn doskonale komponuje się w połączeniu z jasnym drewnem, wobec czego będzie pięknie prezentował się na ścianach w salonie z drewnianą podłogą lub w łazience z drewnianymi meblami. Właściwości tego materiału pozwalają bowiem stosować go dosłownie wszędzie, zarówno w pokoju dziennym, na korytarzu czy w kuchni. Spójność aranżacji zachowamy wykładając nimi również zewnętrzne elewacje, ogrodzenia czy obrzeża basenu. Trawertyny z niewypełnionymi porami mają właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się również na balkonach, tarasach i schodach zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wykorzystania oraz typu wykończenia należy je odpowiednio impregnować, aby kamień wyglądał pięknie przez wiele lat. Dodatkowo trawertyny można wykorzystać także do dekorowania pojedynczych elementów architektonicznych, jak obudowy kominka, ozdobne pasy na ścianie czy tło dla obrazów, i ram do luster.

Trawertyn to wyjątkowy materiał odznaczający się niezwykle ciekawym wyglądem oraz szerokim zastosowaniem. Można wykorzystywać go pracach wykończeniowych we wnętrzach i na zewnątrz, gdzie sprawdza się na elewacjach i chodnikach.

inspirowane: metamar.pl – obróbka granitu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here