Każde stawianie domów rozpoczyna się od budowy fundamentów, które są filarem i bazą dla całej konstrukcji. Nie wolno spieszyć się z ich wykonywaniem, bo trzeba pamiętać, że od właściwie i fachowo zbudowanych fundamentów będzie zależała prawidłowa izolacja podłogi i dobre ocieplenie domu. Jak wygląda budowa fundamentów i na co zwrócić uwagę?

Wytyczenie fundamentów pod dom

Ciężar całego budynku opierać będzie się na fundamentach, dlatego przy ich planowaniu należy wziąć pod uwagę wielkość domu, ilość kondygnacji, ewentualne podpiwniczenie. Fundamenty domu muszą być koniecznie wykonane z materiałów wysokiej jakości, które będą gwarantowały odpowiednią izolację. Na filarach domu nie należy oszczędzać.

Najpierw trzeba jednak wytyczyć fundamenty pod dom, które będą zgodne z planem budowy. Rozrysowaniem osi fundamentów oraz najbardziej newralgicznych punktów, powinien zająć się geodeta oraz kierownik budowy.

Budowanie fundamentów – głębokość posadowienia i szalunek

Fundamenty stawia się poniżej strefy przemarzania, a więc w tym celu należy wykopać odpowiednio głęboką dziurę (zazwyczaj od 0,8 do 1,2 m). Takie działanie jest bardzo ważne, gdyż zapobiega rozsadzaniu fundamentów w czasie zimy lub ulewnych deszczów.

Kolejnym etapem budowy fundamentów – po wykonaniu wykopów oraz wyrównaniu terenu – jest umieszczenie na osi szalunku, na który zakłada się zbrojenia. Całość zalewa się ławą fundamentową (czyli mieszanką betonu).

Wylanie fundamentów

Kolejnym etapem budowy pod fundamenty domu, jest wylanie betonu, a dokładnie założenie ławy betonowej, która jest poziomą belką. Jej obecność jest istotna dla ogólnej stabilności budynku. Spoczywają na nich ściany nośne, dlatego wraz ze zbrojeniami stanowią istotną podporę dla całego budynku. Na całość wylewa się chudy beton i wyrównuje. Beton trzeba pielęgnować przez kolejne siedem dni, polewając go intensywnie wodą.

Izolacja fundamentów

Izolację fundamentów wykonuje się z folii budowlanej o grubości 0,2 mm, które kładzie się na fundamenty przed postawieniem ścian budynku. Izolację można także wykonać z papy. Ochrania ona fundamenty przed zawilgoceniem i przedostawaniem się wody do wnętrza budynku. To istotny element, który chroni dom przed zbieraniem się w nim wilgoci i powstawaniem grzybów.

Ważne jest również ocieplanie fundamentów, gdyż najwięcej ciepła ucieka przed podłogę, dlatego jeszcze przed postawieniem ścian, należy ocieplić mury. Fundamenty przede wszystkim ociepla się płytami z twardego styropianu, ale takiego, który sprawdzi się z wilgotnym gruntem. Dodatkowo na takie płyty nakłada się folię tłoczoną, która stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią, ale i innymi warunkami zewnętrznymi. Ocieplanie fundamentów wykonuje się także od wewnętrznej strony.

Nie wolno oszczędzać na budowie fundamentów, a wszelkie czynności należy wykonać w sposób skrupulatny i dokładny. Fundamenty stanowią filar domu, a prawidłowo wykonane będą dobrze izolowały dom i nie dopuszczały do utraty ciepła wewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here