Elastyczny klinkier to materiał o przeszło 50-letniej tradycji. Znajduje zastosowanie we wnętrzach i na ścianach zewnętrznych. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. O tym, z jakich jeszcze powodów, warto zaopatrzyć się w elastyczny cegły klinkierowe można przeczytać poniżej.

Klinkierowe wykończenia cieszą się obecnie ogromną popularnością, nie powinno to dziwić, bowiem są one bardzo efektowne. Klinier obecny jest na fasadach i we wnętrzach. Znaleźć go można w nowoczesnym budownictwie i w odrestaurowywanych budynkach zabytkowych. Jest to materiał doskonale znany wśród architektów i osób zajmujących się aranżacją nowoczesnych wnętrz. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno cegły jak i tradycyjne płytki klinkierowe mają pewne wady – nie są tanie, ich montaż jest skomplikowany i czasochłonnych, wymagają konserwacji. Panaceum na wymienione bolączki dzisiejszego budownictwa są elastyczne cegły klinkierowe.

Elastyczna cegła klinkierowa – jak powstaje?

Elastyczny klinkier znany jest nie od dziś. Narodził się w 1962 roku w Holandii. Wytwarzany jest na bazie żywic polimerowych oraz różnych piasków kwarcowych. Otrzymana masa barwiona jest pigmentami, które zawierają tlenek żelaza, i zabezpieczana jest przed promieniowaniem UV. Powstająca cegła jest giętka, cechuje się odpornością na negatywne skutki osiadania budynku, ponieważ „pracuje” razem ze ścianą. Co ważne, wygląda bardzo naturalnie, poszczególne cegły mają unikalna fakturę i barwę, przypominają naturalną cegłę, na której nie brakuje niuansów kolorystycznych, przepaleń.

Właściwości elastycznego klinkieru

Elastyczne cegły klinkierowe mają wiele zalet. Poza tym, że są giętkie, można o nich powiedzieć, że są bardzo lekkie, dzięki czemu nie obciążają dekorowanych murów czy detali. Układanie ich na ścianie jest dziecinnie proste. Cechują się optymalną wytrzymałością, gwarantują trwałe wykończenie ścian. Bez obaw można je kłaść w miejscach wystawionych na działanie słońca, deszczu, mrozu. Elastyczny materiał sprawdza się w warunkach zmiennej pogody. Nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV i gwarantuje swobodne oddychanie dla danej powierzchni.

Tego typu cegły zapewniają estetyczny wygląd, można je układać w dowolny sposób, docinać za pomocą nożyc do wyznaczonego rozmiaru i kształtu, i tym samym tworzyć odmienne, oryginalne aranżacje. Aby przyspieszyć proces pokrywania ściany cegłami można zaopatrzyć się w elastyczny panel z gotową fugą. Takich płytek nie trzeba impregnować, co znacznie skraca czas prac przydomowych, których zawsze jest aż nadto.

Jak układać elastyczną płytkę klinkierową?

Jak już wspomniano elastyczna cegła klinkierowa to materiał nie stwarzający problemów w trakcie przyklejania do ściany. Warto jednak pamiętać, że podłoże dla cegły musi być równe i stabilne, w przeciwnym wypadku cały trud pójdzie na marne. Każdy, kto planuje użycie cegły klinkierowej, musi wiedzieć, że można ją kłaść na systemach dociepleń oraz na styropianie czy wełnie.

Podczas montażu elastycznych cegieł klinkierowych nie trzeba używać dodatkowych kołków, ani nie wymuszają one wzmacniania fundamentów, wykonywania drogich i skomplikowanych systemów mocowań, kotwień czy konstrukcji. Jedynym dodatkiem w jaki należy się zaopatrzyć w trakcie ich kładzenia jest klej w wybranym kolorze (dostępne są kleje białe, beżowe, szare, grafitowe), który stworzy z cegłami kompleksowy system.

Gdzie można kłaść elastyczną płytkę klinkierową?

Elastyczne cegły klinkierowe, tak samo jak nieelastyczny klinkier, można kłaść niemal wszędzie. Nadają się na ściany wewnętrzne, sprawdzą się w miejscach, gdzie temperatura powierzchni nie przekracza 100oC. Ich największym atutem jest estetyka, nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Elastyczny klinkier wygląda identycznie, jak naturalny materiał, i równie dobrze zabezpiecza ścianę przed zniszczeniem. W razie pojawienia się na nim zabrudzeń, można go wyczyścić nie martwiąc się przy tym o ewentualne uszkodzenia. Tego typu materiał polecany jest osobom, które kochają styl industrialny we wnętrzach. Elastyczny klinkier nadaje się na elewacje budynków prywatnych jak i publicznych, można go przyklejać nawet na elementach zaokrąglonych i narożnikach.

Źródło: Kosbud

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here