Wiele osób zastanawia się, czym jest piaskowanie szkła i do czego wykorzystuje się ten proces. Ponadto, jaki efekt można uzyskać wykorzystując piaskowanie szklanej powierzchni. Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdują się w treści poniższego artykułu.

Czym jest piaskowanie szkła?

Szkło jest wykorzystywane w wielu dziedzinach codziennego życia. Najczęściej tego typu materiał stosuje się w celach użytkowych, głównie w budownictwie i wzornictwie przemysłowym. Szkło to także doskonały surowiec szlachetny używany do celów dekoracyjnych, wykończeniowych, a także służący jako alternatywa dla konstrukcji zbudowanych z betonu lub cegieł. Szkło jest materiałem poddawanym wielokrotnej i zróżnicowanej obróbce mogącej nadawać mu dowolnie wybrane kształty, formy oraz kolory. Jedną z metod wykorzystywanych do upiększania szkła jest jego piaskowanie. To metoda wykorzystywana do celów dekoracyjnych. Piaskowanie szkła jest złożonym procesem mechanicznym, który polega na zastosowaniu ukierunkowanego, bardzo silnego strumienia powietrza oddziaływującego bezpośrednio na powierzchnię szkła. W strumieniu powietrza znajduje się materiał ścierny, który sprawia, że tafla szkła poddana tego typu obróbce staje się zupełnie matowa. Dzięki temu na powierzchni szkła mogą powstawać różnorakie wzory i napisy. Intensywność procesu piaskowania wpływa na pogłębienie i uwydatnienie konkretnego wzoru czy też napisu. Piaskowanie, czyli inaczej matowienie szkła, umożliwia swobodne kształtowanie powierzchni szklanych bez względu na ich gabaryty czy kształty. Na szkle poddawanym procesowi piaskowania można wykonywać różnorodne wzory. Wiele firm zajmujących się tego typu usługami dla klientów posiada setki szablonów, dzięki którym można stworzyć na powierzchni szkła oryginalny rysunek bądź też autorską grafikę wybraną przez zleceniodawcę.

Komu powierzyć piaskowanie szkła i jakie efekty daje to rozwiązanie?

Piaskowanie szkła należy powierzyć specjalistom, którzy od wielu lat zajmują się profesjonalną obróbką tego materiału. Dzięki temu można bez problemu nanieść na powierzchnię szklane wybrane litery, cyfry, znaki, symbole, napisy, logotypy firmowe, jak również określone elementy graficzne. Piaskowaniu poddawane są także fragmenty powierzchni szklanej bądź całe płaszczyzny. Szkło piaskowane może być stosowane zarówno do ozdabiania domów, mieszkań, jak i pomieszczeń biurowych. To rozwiązanie, które sprawdzi się także w budynkach użyteczności publicznej. Poddawane piaskowaniu powierzchnie szklane pięknie prezentują się na tle nowoczesnych aranżacji i efektownych elementów ozdobnych. Szkło piaskowane można wykorzystać do stworzenia witryn, balustrad, ścian, a także drzwi szklanych. Dzięki naniesionym na nie napisom lub też symbolom uzyskuje się estetyczny wygląd danej powierzchni, a ponadto można ją wykorzystać w celach komercyjnych i reklamowych, szczególnie jako wizytówkę danego przedsiębiorstwa. Szkło piaskowane doskonale sprawdza się także w procesie wykończenia domu lub mieszkania. To świetny pomysł na stworzenie efektownych wnętrz w apartamentach, a także bardzo nowoczesnych i awangardowych pomieszczeniach, w których tego rodzaju ozdoby kontrastują lub też współgrają z resztą wyposażenia.

Do czego wykorzystuje się powierzchnie szklane poddane piaskowaniu?

Użycie szkła piaskowanego w domu jest także doskonałym sposobem na subtelny, ale skuteczny podział kubatury zbyt dużego pomieszczenia poprzez zastosowanie ścianek działowych ze szkła. Dzięki temu ogromny salon może zostać efektywnie zaaranżowany na kilka mniejszych pomieszczeń, które zostają przedzielone ścianami wykonanymi przy użyciu szkła piaskowanego. Tego typu rozwiązanie można wprowadzić również w pokoju kąpielowym, w sypialni, a także domowym gabinecie do pracy. Dzięki temu uzyskuje się wyjątkowe efekty wizualne, a także optycznie powiększa się przestrzeń danego domu czy mieszkania, ponieważ szkło poddawane piaskowaniu w dalszym ciągu przepuszcza i rozprasza promienie słoneczne, dostarczając do wnętrza pomieszczeń dużą ilość naturalnego światła. Piaskowane elementy szklane są niebanalnym rozwiązaniem architektonicznym, które stało się bardzo modne i popularne w tworzeniu różnego rodzaju przeszkleń, kabin prysznicowych, drzwi, a także elementów szklanych wyposażenia wnętrz. Stosuje się je również na poszczególnych fragmentach mebli. Piaskowanie wykorzystuje się także do tworzenia szklanych dekoracji, takich jak wazony, statuetki czy efektownie wyglądające puchary. 

Piaskowanie szkła jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie nie tylko podczas wykańczania powierzchni użytkowych w domu lub mieszkaniu, ale również do tworzenia efektownych ozdób. Ta metoda jest także wykorzystywana przy produkcji mebli, kabin prysznicowych czy balustrad. To sposób na wykreowanie designerskiego i jedynego w swoim rodzaju pomieszczenia.

Źródło: Szklarz Warszawa – sprzedaż i obróbka szkła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here