Właściwie prowadzony magazyn zapewnia skuteczny przepływ towarów. Jednakże musi on także zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz składowanych przedmiotów. W tym celu należy między innymi zainwestować w odpowiednie wyposażenie magazynów.

Właściwe zaprojektowanie magazynu to podstawa

Jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo w magazynie, należy o tym myśleć już na etapie projektowania rozmieszczenia regałów. Wewnątrz tego obiektu będą poruszać się nie tylko ludzie, ale również pojazdy transportu wewnętrznego, czyli przede wszystkim wózki widłowe. Dlatego też podczas wyznaczania ciągów komunikacyjnych trzeba zapewnić dla nich wystarczająco dużo miejsca, aby mogły bez problemu wykonywać wszelkie manewry. Odstępy pomiędzy kontenerami i regałami mają na celu zredukowanie ryzyka zderzenia z takim pojazdem. Jeśli chodzi o przejścia dla pracowników, to szerokość 0,75 m to absolutne minimum w przypadku ruchu jednokierunkowego. Istotne jest także przestrzeganie dopuszczalnej wartości obciążenia podłóg, stropów i regałów. Musimy wyznaczyć też drogi ewakuacyjne pozwalające szybko wydostać się na zewnątrz budynku w razie zagrożenia.

Podział magazynu na oddzielne strefy

Warto zainwestować w produkty, które pozwolą nam w prosty sposób odgrodzić szczególnie niebezpieczne strefy od pozostałych części magazynu. W tym celu zazwyczaj używa się taśm znakujących czarno-żółtych lub biało-czerwonych. Stanowią one wyraźny komunikat dla osób przebywających wewnątrz magazynu. Nakleja się je na krawędziach ramp i filarów, na schodach oraz rantach regałów magazynowych. W widoczny sposób ostrzegają przed ryzykiem potknięcia lub uderzenia. Oprócz tego warto wyposażyć magazyn w pachołki i słupki, które informują o zakazie wjazdu wózków widłowych. Odpowiednie oznaczenia można wykonać też farbą do znakowania.

Jak zminimalizować ryzyko zderzenia pojazdów i urządzeń?

Optymalne zaprojektowanie ciągów komunikacyjnych nie zapobiegnie jednak przed zderzeniami wózków widłowych z regałami magazynowymi. Właśnie tego typu pojazdy niosą największe zagrożenie wewnątrz magazynu. Aby uniknąć takich wypadków, należy zainwestować w systemy zabezpieczające składające się ze stalowych słupów i barierek. Ciekawym rozwiązaniem są produkty z tworzyw polimerowych. Nie tylko skutecznie zatrzymają pojazd, ale nie będą też wymagać naprawy po kolizji. W przeciwieństwie do metalu ten materiał charakteryzuje się pamięcią kształtu. Z uwagi na swoją długą żywotność stanowią opłacalną inwestycję. Oprócz tego przydadzą się progi zwalniające montowane na trasach przejazdowych. Zmuszają operatora wózka widłowego do zwolnienia i tym samym zmniejszają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.

Czy wybór regałów ma znaczenie dla bezpieczeństwa w magazynie?

Gdy kompletujemy wyposażenie do magazynu, warto dokładnie przyjrzeć się produktom dostępnym na rynku. Wybieramy modele ze względu na ich dopuszczalną wartość obciążenia. Każdy regał powinien pozwalać na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Z tego względu najlepiej sprawdzają się wysokie regały. Korzystanie z nich musi być także wygodne dla naszych pracowników. Nie można jednak zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Wybrane przez nas regały muszą być solidnie wykonane, aby mogły udźwignąć nawet bardzo ciężkie towary. Istotną rolę odgrywa regularnie przeprowadzany przegląd regałów magazynowych. Pozwoli nam wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć odpowiednie kroki w celu ich wyeliminowania. Może tu chodzić o naprawę wadliwego regału lub jego kompletną wymianę. Ważne jest, abyśmy mogli otrzymać pełen audyt, który potwierdzi bezpieczeństwo w naszym magazynie. Do takich przeglądów regałów i ich serwisu jesteśmy także zobowiązani przepisami prawnymi.

Poprawianie efektywności pracy magazynu jest ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Nie można jednak zaniedbać kwestii bezpieczeństwa. Należy zainwestować w solidnie wykonane wyposażenie magazynowe oraz regularnie sprawdzać stan techniczny regałów. Tylko tak możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i towarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here