Każdy z rodziców pragnie, by jego dziecko wyrosło na inteligentnego, zaradnego i szanującego innych człowieka. Należy jednak pamiętać o tym, że kluczowe kompetencje nie pojawiają się u nastolatków samoistnie, lecz zależą w dużej mierze od tego, co zostanie in przekazane w dzieciństwie. Podpowiadamy, które umiejętności są najważniejsze dla dziecka w pierwszych latach życia i w jaki sposób warto mądrze kształtować ich rozwój.

Umiejętność samodzielnego myślenia

Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko samodzielnego myślenia i wyciągania własnych wniosków. Bardzo wielu rodziców uczy dzieci przede wszystkim słuchania poleceń i ich wykonywania. To powoduje, że dzieci posiadają wprawdzie pewną wpojoną wiedzę o nakazach i zakazach, nie rozumieją jednak ich sensu. Taki stan rzeczy często utrwala szkoła, gdzie podstawowe znaczenie ma dostosowanie się do reguł dyscypliny i pamięciowe opanowanie danej partii materiału. Tym bardziej warto od najmłodszych lat postawić na rozwijanie higieny myślenia u dzieci – na przykład poprzez rozmowę i tłumaczenie związków przyczynowo-skutkowych. Bardzo ważne jest również pozwolenie dziecku na samodzielną naukę i stworzenie bezpiecznych warunków do swobodnego rozwijania własnych zainteresowań na własną rękę. Warto przy tym zachować czujność, by dostrzegać i dyskretnie wspierać talenty dziecka.

Umiejętność przejmowania odpowiedzialności za swoje decyzje i wybory

Nie powinniśmy bać się pozwalać dziecku dokonywać wyborów (oczywiście dostosowanych do jego wieku i możliwości). Przykładowo, sześciolatek może sam wybrać, które z zaproponowanych warzyw zje na obiad lub którą koszulkę włoży. Gdy pozwolimy już dziecku dokonać wyboru, nie krytykujmy go, nie podważajmy jego decyzji. Jeżeli dziecku proponuje się wybór, a później go krytykuje, można sprawić, że poczuje się zagubione, utraci do nas zaufanie, a jednocześnie nigdy nie nauczy się odpowiedzialności. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem może być pozwolenie dziecku, by zmierzyło się z konsekwencjami swoich wyborów. Jeżeli założy zbyt cienki sweter i zmarznie, wyciągnie wnioski ze swojej decyzji. Warto w takiej sytuacji zapytać dziecko, co sądzi o swoim wyborze.

Umiejętności negocjacji i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych

Nie da się zawsze unikać konfliktu. Nie jest również dobrym pomysłem, by dziecko za wszelką cenę wystrzegało się sporów, na przykład wycofując się lub ustępując. Naturalnie nie oznacza to, że warto prowokować takie sytuacje. Dobrze jednak, gdy dziecko ma możliwość poznania swoich reakcji w sytuacji konfliktowej i swoich emocji w czasie kłótni. W ten sposób może stopniowo uczyć się, jak zachować zimną krew i opanować swoje emocje. Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko asertywnej postawy – bronienia swoich racji, jednocześnie nie obrażając i nie atakując oponenta. W przypadku, gdy dziecko nie wie, jak radzić sobie z problematycznymi sytuacjami, w przyszłości mogą je one przytłoczyć.

Umiejętność dzielenia się z innymi

Jeżeli nie chcemy, by nasze dziecko wyrosło na osobę w samolubną, od najmłodszych lat warto je uczyć dzielenia się. Dobrym pomysłem może być np. zaangażowanie dziecka w pomoc charytatywną – przeznaczenie części środków z prezentu od dziadków na wsparcie schroniska lub zebranie starych, niepotrzebnych ubrań i przekazanie ich dzieciom z uboższych rodzin.

To, jak w przyszłości będą kształtowały się postawy dziecka, zależy w dużej mierze od pokazanych mu w dzieciństwie wzorców i wyuczonych w tym okresie kompetencji. Powyżej staraliśmy się pokazać, w jaki sposób można kształtować niektóre z istotnych umiejętności.

Inspirowane: rodziceidzieci.com – leczenie depresji u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here