Koncentracja, którą osiągają mnisi praktykujący wschodnią medytację to modelowy stan skupienia uwagi. Tego rodzaju trening umysłowy pozwala pozbyć się z głowy zbędnych myśli oraz skupić się na zadaniu, które chcemy zrealizować. W ten sposób można przykładowo bardzo szybko i skutecznie przyswoić setki angielskich słówek. Wymaga to jednak wielu lat regularnego treningu oraz ogromnego wysiłku i samozaparcia. Czy istnieją lepsze sposoby na okiełznanie naszej uwagi?

Jesteśmy interakcją

W polu naszej świadomości nieustannie znajduje się mnóstwo osób i przedmiotów. Codziennie przeprowadzamy wewnętrzne dialogi, snujemy marzenia i bujamy się na sinusoidzie emocjonalnych wzlotów i upadków. Ponadto wiele bodźców dociera do nas ze świata zewnętrznego – elektroniczne gadżety z internetem, smsy, głosy domowników czy hałas za oknem. Jak widać, człowiek znajduje się w ciągłej interakcji, co może bardzo utrudniać koncentrację.

Do bardzo skutecznych, aczkolwiek nieoczywistych sposobów na zwiększenie koncentracji podczas nauki angielskiego należy:

  • technika poznawczo-behawioralna,
  • przeplatanie,
  • technika słów zastępczych,
  • muzyka,
  • monotasking.

Technika poznawczo-behawioralna

Technika poznawczo-behawioralna stosowana jest w terapii osób z syndromem ADHD.

Psychologia poznawcza, wszystkie myśli znajdujące się aktualnie w naszej głowie nazywa „ładunkiem poznawczym” (ang. cognitive load). Ładunek ten jest związany z pojemnością naszej pamięci roboczej. Bardzo rzadko udaje się nam wyrzucić większość „śmieci poznawczych” z głowy i skupić się na jednej rzeczy. Technika poznawczo-behawioralna pomaga w zmianie proporcji we wspomnianym ładunku ­– mniej zbędnych myśli, więcej skupienia na aktualnie wykonywanej czynności.

Przeplatanie – technika, która utrzyma poziom zainteresowania na odpowiednim poziomie

Naukowcy zajmujący się pamięcią badają przeplatanie (ang. interleaving) od lat 70. XX wieku. Odkryli oni, że jeśli podczas jednej sesji nauki przeplatamy materiał (zmieniając go co 15-20 minut), osiągamy lepsze rezultaty pamięciowe. Kwadrans zapamiętywania słówek, kwadrans rozumienia ze słuchu, kwadrans czytania lub pisania – stosując taką technikę, zwiększymy swoją wydajność i utrzymamy pożądany poziom koncentracji przed długi czas.

Technika słów zastępczych, czyli niebieski migdał

Technika słów zastępczych, zwana także techniką transformacji (ang. keyword, linkword) to zasadniczo metoda szybkiego zapamiętywania, która pośrednio zmusza nas do koncentracji. Geniusz pamięci Ed Cook, w swojej książce „Remember, remember” dowodzi, iż mózg jest na tyle leniwym urządzeniem, że jeśli nie otrzymuje zbyt wielu bodźców, natychmiast traci zainteresowanie danym tematem i zaczyna „myśleć o niebieskich migdałach”.

Technika słów zastępczych pozwoli zabawić leniwy umysł również przy nauce języka angielskiego. Przykładowo, jeśli chcesz zapamiętać słowo „slothful” (leniwy), zamień go na obraz. Sloth – niech stanie się wyrazem „slot” (dziura), a „ful” – piwem lub głupcem. W efekcie otrzymasz bardzo przystępny do zapamiętania obraz: „dziurawy głupek”. Tego typu gry słowne i zabawy wyobraźnią skutecznie podtrzymują nasze zainteresowanie na odpowiednim poziomie, a w efekcie poprawiają koncentrację.

 Włącz muzykę!

Nasz umysł ciągle odbiera różne bodźce dźwiękowe i świetlne, więc gdy uczymy się w ciszy, wchodzimy w stan neutralny. Jeżeli nauka języka angielskiego odbywa się w zupełnej ciszy, mogą pojawiać się tzw. myśli intruzywne, czyli te o zabarwieniu pejoratywnym, które wpływają negatywnie na naszą zdolność efektywnej pracy umysłowej. Niezbyt głośna muzyka działa jak „wyłapywacz” tych myśli i stanowi przyjemne tło do nauki nawet najbardziej skomplikowanych struktur gramatycznych.

Tylko nie multitasking!

Wszystkie badania naukowe potwierdzają, że wielozadaniowość (ang. multitasking) obniża ludzką produktywność i zdolność do koncentracji. Profesor neuronauk poznawczych Earl Miller ostrzega, że wielozadaniowość może upośledzać myślenie, wzmagać ilość popełnianych błędów i wręcz rujnować produktywność. Przy nauce angielskiego warto więc wyłączyć wszelkie „przeszkadzajki”, takie jak telefon czy telewizor. Jak już wspomniano, wskazane jest wyłącznie ciche słuchanie muzyki.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie koncentracji podczas nauki angielskiego. Pierwszym krokiem do lepszego skupienia uwagi będzie zastosowanie techniki poznawczo-behawioralnej. Przeplatanie różnych partii materiału i gry słów, sprawią, że nasz mózg nie znudzi się zbyt szybko nauką.  Natomiast cicha muzyka podczas nauki, stłumi negatywne myśli. Pamiętajcie również, aby nie wykonywać kilku czynności naraz i nie stosować wspomnianych technik jednocześnie.

Inspirowane: Archibald.pl – business english

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here