Badanie USG Dopplera pozwala na precyzyjne, szybkie i bezpieczne sprawdzenie prawidłowości budowy i przepływu krwi w tętnicach. Wykorzystywane jest ono również do badania tętnic nerkowych. Nie każdy jednak wie, że USG Dopplera jest doskonałą metodą stosowaną w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. To poważna choroba, która w żadnym razie nie powinna być bagatelizowana. Jej zdiagnozowanie jest ważne w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Diagnozowanie nadciśnienia tętniczego za pomocą USG Dopplera

Diagnozowanie nadciśnienia tętniczego nie często kojarzy się z badaniem ultrasonograficznym. W pierwszej kolejności pacjent poddawany jest podstawowemu pomiarowi ciśnienia. W następnej kolejności wykonuje się EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne. Jednak warto również diagnozowanie nadciśnienia uzupełnić o wykonanie badania USG Dopplera tętnic nerkowych.

Badanie dopplerowskie tętnic pozwala ocenić nie tylko prawidłowość budowy tętnic, ale również prawidłowość, kierunek i prędkość przepływu w nich krwi. Dlatego też badanie to sprawdza się w przypadku konieczności diagnozowania nadciśnienia tętniczego. Warto wiedzieć, iż najczęściej USG Dopplera stosuje się do diagnozowania nadciśnienia tętniczego u osób młodych.

Kiedy wykonać USG Dopplera tętnic nerkowych

Podstawowym wskazaniem do wykonania USG Dopplera nerki jest konieczność zbadania jej struktury oraz poprawności przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Stanowi ono również diagnostykę uzupełniającą przy podejrzeniach anomalii w budowie lub rozmiarze nerek. Bywa także, że stanowi dopełnienie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej w celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnej diagnozy.

W drugiej kolejności na badanie dopplerowskie tętnic nerkowych kierowani są pacjenci, u których występuje podejrzenie zakrzepicy żyły nerkowej lub żylaków powrózka nasiennego. Ponadto lekarz może zdecydować się na skierowanie na badanie dopplerowskie tętnic nerkowych z powodu nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Wskazanie stanowi na przykład podwyższony poziom kreatyny. Badanie ultrasonograficzne Dopplera służy lekarzom także do monitorowania pracy nerki po przeszczepie. Oprócz tego jest to również doskonałe narzędzie do wykrywania i diagnozowania nadciśnienia tętniczego. Zarówno jako samodzielne badanie, jak i jako diagnostyka uzupełniająca.

Przygotowanie do badania USG Dopplera tętnic nerkowych

Badanie ultrasonograficzne Dopplera tętnic nerkowych wymagają jedynie niewielkich i mało obciążających przygotowań. Zaleca się, aby nie jeść żadnych, nawet lekkostrawnych posiłków co najmniej na 6 godzin przed przystąpieniem do badania. Jeśli ma ono zostać przeprowadzone rano, to wskazane jest, aby pacjent był na czczo, czyli by nie przyjmował żadnych posiłków po przebudzeniu. Natomiast na dzień przed planowanym badaniem najlepiej jest zastosować dietę lekkostrawną. Lekarze zalecają także, by w dzień poprzedzający badanie oraz w samym dniu jego wykonywania, zastosować tabletki Espumisan dla wyeliminowania gazów z jamy brzusznej. Dzięki takiemu przygotowaniu badanie będzie odpowiednio dokładne i miarodajne. Wskazane jest także powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów co najmniej na godzinę przed samym badaniem.

Przebieg badania USG Dopplera tętnic nerkowych

Samo badanie dopplerowskie tętnic nerkowych trwa około 15-20 minut. Podobnie jak w przypadku każdego innego badania ultrasonograficznego oraz dowolnego badania dopplerowskiego, do jego przeprowadzenia stosuje się specjalny żel. Ma on na celu zwiększenie przewodzenia fal ultradźwiękowych, na których opiera się całe badanie. USG Dopplera tętnic nerkowych jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Badanie jest poprzedzone szczegółowym wywiadem a bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pacjent otrzymuje wyniki wraz z opisem. Lekarz zawsze odpowiada na wszystkie pytania pacjenta, by w razie potrzeby rozwiać jego wątpliwości, a także wytłumaczyć konieczność skierowania na dalsze leczenie.

Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here