Peeling jest zabiegiem polegającym na złuszczaniu naskórka. Pozwala on na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy, usunięcie zaskórników oraz martwych lub zrogowaciałych komórek. Wspomniany zabieg można z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu za pomocą produktów dostępnych w drogeriach czy aptekach lub wykorzystać samodzielnie przygotowany peeling.

Jeśli interesuje nas profesjonalna pielęgnacja, z pewnością warto udać się do kliniki dermatologii estetycznej i skorzystać np. z peelingu kawitacyjnego.

Peeling – dlaczego jest konieczny?

Faktem jest, że naskórek odnawia się w ciągu 14-28 dni. W pierwszej fazie tego procesu w najgłębszej warstwie naskórka powstają nowe komórki, które następnie przesuwają się ku górze, do warstwy rogowej. Przez następne 2 tygodnie komórki z wierzchniej warstwy naskórka podlegają procesowi odwodnienia, rogowacenia i obumierania. Martwe komórki stopniowo się złuszczają i ustępują miejsca nowym. Jest to proces naturalny, który na etapie złuszczania naskórka można skutecznie przyspieszyć. Pozwoli to zachować młody i świeży wygląd cery na dłużej.

Peeling twarzy – na co zwrócić uwagę

Zasadniczo wyróżniamy peeling mechaniczny wykonywany przykładowo za pomocą specjalnej szczotki do twarzy oraz peeling chemiczny wymagający użycia preparatów zawierających kwasy.

Wybierając gotowe kosmetyki czy akcesoria peelingujące, należy zwrócić uwagę na to, czy są przeznaczone do skóry twarzy, która jest zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza od reszty ciała. Zbyt częste stosowanie peelingu lub używanie nieodpowiedniego kosmetyku (np. peelingu gruboziarnistego przy cerze wrażliwej) może bowiem spowodować podrażnienie i przesuszenie twarzy.

Jaki peeling wybrać?

Dla cery wrażliwej najlepsze będą peelingi enzymatyczne, w których drobinki służące do ścierania martwego naskórka zostały zastąpione enzymami roślinnymi.

Jeśli chodzi o peelingi chemiczne, to są one w szczególności zalecane osobom, które borykają się z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami czy rozszerzonymi porami.

Peelingi tego rodzaju zawierają kwasy odpowiedzialne za rozpuszczanie martwego naskórka (np. kwas glikolowy).

Domowe sposoby na peeling

Najbardziej popularne domowe sposoby na peeling twarzy to:

  • Cukrowy peeling dla cery normalnej i mieszanej – Do jego przygotowania potrzebne będą dwie łyżeczki cukru, łyżka oleju kokosowego oraz pół łyżeczki witaminy E. Całość należy rozprowadzić na twarzy okrężnymi ruchami i pozostawić na 2 minuty. Cukier skutecznie usunie martwy naskórek, a olej kokosowy nawilży i wygładzi skórę.
  • Jabłkowy peeling enzymatyczny – Aby go wykonać, należy jedną łyżeczkę octu jabłkowego (organicznego, nierafinowanego) wymieszać z jedną łyżką startego jabłka. Następnie peeling trzeba nałożyć na twarz i pozostawić na ok. 10-15 minut. W tym przypadku ocet zmniejszy wydzielanie sebum, poprawi gojenie się skóry i zredukuje widoczność blizn potrądzikowych.

Peeling kawitacyjny – odpowiedni dla każdego typu cery

Peeling kawitacyjny posługuje się mikromasażem w celu dogłębnego, lecz delikatnego oczyszczenia skóry. Zabieg ten jest bardzo uniwersalny, dlatego sprawdzi się niezależnie od wieku czy typu cery. Zasadniczo polecany jest zwłaszcza dla skóry trądzikowej, przetłuszczającej się oraz wrażliwej, gdyż w sposób bezinwazyjny zmniejsza wydzielanie sebum oraz widoczność zaskórników.

Przed rozpoczęciem zabiegu na twarz pacjenta nakładany jest preparat na bazie wody. Następnie pod wpływem ultradźwięków kropelki wody zamieniają się w pęcherzyki powietrza. W końcu wibracje z urządzenia powodują rozpad cząsteczek, a co za tym idzie – zniszczenie zrogowaciałego naskórka na twarzy.

Peeling kawitacyjny może być stosowany samodzielnie dla przywrócenia blasku i witalności skóry lub w połączeniu z innymi zabiegami, gdyż skutecznie przygotowuje skórę do wchłaniania wszelkich substancji odżywczych.

Jeżeli chcemy zachować cerę w dobrej kondycji, warto więc pamiętać o regularnym peelingu twarzy. Zabieg ten możemy wykonywać w domu za pomocą gotowych kosmetyków lub samodzielnie przygotować peeling na bazie naturalnych składników. Najlepszy efekt oczyszczenia osiągniemy udając się do kliniki dermatologii kosmetycznej, w której dostępny jest peeling kawitacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here