Wielu z nas marzy o pięknym uśmiechu – właśnie o pięknym, bo wprawdzie zęby mamy zadbane i wyleczone, jednakże efekt estetyczny wykonanych zabiegów nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o końcowym efekcie.

Stomatologia na pierwszym miejscu stawia zachowanie uzębienia w jak najlepszym stanie poprzez profilaktykę, prawidłowa diagnozę oraz precyzyjne leczenie z użyciem nowoczesnych materiałów i technologii. Pacjenci jednakże zwracają coraz większą uwagę na końcowy wizualny efekt leczenia – nie ma w tym nic dziwnego, skoro właśnie uśmiech jest najlepszą wizytówką człowieka.

Oczekiwania i możliwości

Kluczem do sukcesu jest prawidłowa komunikacja pomiędzy lekarzem stomatologiem i pacjentem. I tu najczęściej występują problemy: pacjent nie zawsze potrafi zwerbalizować swoje oczekiwania w kwestii ostatecznego efektu, a stomatolog często ma problem z „opowiedzeniem” pacjentowi w sposób zrozumiały, jakie efekty przyniesie zastosowanie konkretnej techniki leczenia.

Jak pomóc obu stronom precyzyjnie ustalić, jaki powinien być ten wymarzony efekt?

Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia wynaleziona przez brazylijskiego stomatologa Christiana Coachmana, czyli Digital Smile Design.

Czym jest Digital Smile Design

DSD oparte jest na koncepcji wizualizacji – dzięki oprogramowaniu pokazującemu efekt planowanych zabiegów, pacjent może zdecydować się na taka koncepcję leczenia, która zapewni mu oczekiwany efekt końcowy. Technika ta uwzględnia wiele czynników takich jak budowa i relacje zębów, dziąseł, warg, indywidualnej mimiki twarzy w trakcie okazywania konkretnych emocji. Takie kompleksowe podejście zapobiega niekorzystnym efektom, które mogą ujawnić się jedynie podczas konkretnego grymasu. DSD pozwala pacjentowi zobaczyć swój nowy uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Jak w praktyce wygląda metoda Digital Smile Design

Mimo dość skomplikowanej formuły, pierwsza konsultacja trwa ok. 1,5 godziny. W tym czasie pacjent jest profesjonalnie fotografowany w wielu ujęciach pozwalających ustalić zakres mimiki twarzy. Nagrywa się również krótkie video obrazujące płynne zmiany mimiki twarzy. Jest ono dodatkową pomocą dla lekarzy opracowujących nowy uśmiech pacjenta.

Następnie lekarz diagnozuje pacjenta pod względem estetycznym w trzech obszarach:

  • makro-estetyki – badanie twarzy pacjenta (układ, rysy twarzy, mimika);
  • mini-estetyki – badanie zewnętrznego rejonu ust (bruzdy, wargi);
  • mikro-estetyki – badanie zębów i jamy ustnej.

Przedmiotem dokładnej analizy jest współdziałanie poszczególnych elementów twarzy w trakcie ekspresji mimiki.

Następnie wykonywany jest skan zębów – stanowi on podstawę do cyfrowej analizy zębów, niezbędnej do zaplanowania poszczególnych etapów leczenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach przeprowadza się badania dodatkowe (tj. prześwietlenie RTG lub tomografia komputerowa). Na tym etapie lekarz projektuje nowy uśmiech, konsultując proponowane zmiany z pacjentem. Efektem uzgodnień jest końcowa wizualizacja pokazana pacjentowi do akceptacji.

Lekarz zleca pracowni protetycznej tymczasowego modelu tzw. mock-up. Na kolejnej wizycie pacjent może przymierzyć model, sprawdzając w praktyce, jak będzie się prezentował efekt końcowy. Stomatolog fotografuje pacjenta (ewentualnie nagrywa nowy film) w celu udokumentowania „nowego uśmiechu”.

Po prezentacji całej wizualizacji ustalany jest szczegółowy plan leczenia. Pozwala to ustalić harmonogram leczenia (ewentualne ustalenie pierwszych terminów), zakresu prac oraz kosztów ich realizacji.

Dlaczego warto wybrać metodę Digital Smile Design?

Leczenie stomatologiczne jest zazwyczaj kilkuetapowe i wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. Metoda DSD pozwala zobaczyć i „przymierzyć” nowy uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia i daje pewność, że jego rezultaty będą zbieżne z naszymi marzeniami.

Źródło: Triodent.com.pl – stomatolog Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here