Producenci rolet oferują obecnie wiele ich rodzajów. Czasami nie sposób dobrać odpowiedni produkt, gdy mamy przed sobą kilka różnych wariantów i modeli. Roleta dzień-noc czy roleta zaciemniająca? Która będzie lepsza? Jakie są ich wady i zalety?

Rola rolet w domu lub mieszkaniu

Rolety to nie tylko skuteczna metoda na ochronę przed słońcem czy zapewnienie sobie odrobiny intymności, ale także mniej oczywisty element dekoracyjny. Odpowiednio wymierzone i dobrane do wystroju pomieszczenia, potrafią dodatkowo wzbogacić aranżację domu. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie okno bez rolet, które powoli wypierają tradycyjne firanki. Często łączone są z dopasowanymi zasłonami, tworząc w ten sposób spójną kompozycję.

Roleta zaciemniająca

Ten typ rolet najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, które potrzebują całkowitego zaciemnienia bądź wzmożonej ochrony przed nagrzewaniem. Najczęściej stosuje się je w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Roleta zaciemniająca ogranicza nagrzewanie wnętrza nawet o kilka stopni Celsjusza, co jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń wystawionych na ekspozycję słońca. Dostępne są także warianty z dodatkową powłoką odbijającą światło, która wykonana jest z aluminium lub masy perłowej. Dzięki temu efekty zaciemnienia oraz ochrony przed nagrzaniem jest jeszcze bardziej odczuwalny.

Roleta dzień-noc

To drugi najpopularniejszy rodzaj rolet, na który decydują się zainteresowani. Przy ich pomocy regulacja dostarczanego do pomieszczenia światła jest bardzo swobodna. Budowa takiej rolety przypomina umaszczenie zebry, gdyż paski transparentne i zaciemniające wzajemnie się przeplatają. Gdy paski będą na siebie nachodzić, powstałe luki będą przepuszczać światło. Dzięki temu można uzyskać pełną prywatność przy jednoczesnym dopuszczaniu promieni słonecznych do wewnątrz. Możliwe jest także całkowite zablokowanie słońca poprzez maksymalne rozwinięcie rolety.

Roleta zaciemniająca czy roleta dzień-noc?

Obie rolety są funkcjonalne i bardzo proste w użytkowaniu, jednak wybór najlepiej dostosować do pomieszczenia, w którym mają się zostać zamontowane. Roleta zaciemniająca sprawdzi się w sypialniach i pokojach dziecięcych, gdzie pożądane jest całkowite wykluczenie dopływu światła. Ułatwi to zasypianie i spokojny sen szczególnie w okresie letnim, gdy słońce wstaje bardzo wcześnie, a także podczas pełni. Wadą tego typu rolet jest fakt, że niemożliwe jest osiągnięcie efektu intymności z jednoczesnym zachowaniem oświetlenia. Roleta dzień-noc polecana jest z kolei do salonów, pomieszczeń biurowych czy kuchni. W takich miejscach nie jest konieczne zapobieganie oświetleniu, a wręcz byłoby to uporczywe. Ten typ rolety zapewni pożądaną prywatność z dopływem światła, jednak w razie potrzeby możliwe jest zarazem częściowe przyciemnienie wnętrza.

Zdaje się, że roleta dzień-noc jest bardziej elastyczna w użytkowaniu i pozwala na osiągnięcie kilku różnych efektów w zależności od potrzeb na dany moment. Z kolei roleta zaciemniająca ma bardziej ograniczony zakres działania, jednak daje o wiele większe rezultaty w kwestii zaciemnienia czy uniknięcia nadmiernego nagrzania pomieszczenia. Różnią się od siebie także wyglądem, jednak jest to już jedynie walor estetyczny uzależniony od osobistych preferencji. Obie natomiast są w stanie zagwarantować użytkownikowi pełną prywatność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here