Uprawa hydroponiczna, tzw. hydroponika, to metoda uprawy roślin opierająca się na prowadzeniu procesu w warunkach wodnych, bez wykorzystywania tradycyjnych doniczek wypełnionych ziemią. Oczywiście podana definicja jest dość dużym uproszczeniem. Gdy umieścimy korzenie rośliny w samej wodzie, po kilku dniach zacznie się proces gnilny i roślina obumrze. Uprawa hydroponiczna rekomendowana jest dla roślin lubiących dużą wilgotność, jednakże warto wspomnieć, że umiejętne jej stosowanie pozwala na użytkowanie tej metody praktycznie wobec każdej rośliny domowej, w tym sukulentów.

Idea uprawy hydroponicznej

Uprawa hydroponiczna ma na celu zminimalizowanie użytkowania ziemi do hodowli roślin, umożliwiając proces nawet tam gdzie wcześniej nie było to możliwe ze względu na panujące warunki. Dotychczas brak ziemi oznaczał brak możliwości pielęgnowania roślinności, jednak hydroponika daje nieznane dotąd możliwości. Uprawy bezglebowe w połączeniu z automatyzacją wielu procesów i rozwojem technologii to duża szansa na wzrost efektywności gospodarki między innymi w przypadku przemysłowej uprawy roślin.

Jak wyglądają donice do hydroponiki?

Specjalne donice przeznaczone do upraw hydroponicznych składają się z dwóch części:

  • naczynia zewnętrznego – pojemnik zewnętrzny musi być wykonany z nieprzepuszczalnego dla wody tworzywa, które wykazuje właściwości kwasoodporne i jest chemicznie obojętne. Najlepsze materiały to tworzywo sztuczne, ceramika lub szkło. Donice szklane umożliwiają obserwację i kontrolowanie poziomu wody, jednak można z nich korzystać wyłącznie w zacienionych miejscach. Przy wyborze szklanych donic należy zwrócić uwagę na to czy szkło ma ciemną barwę, ponieważ światło niekorzystnie wpływa na system korzeniowy roślin i przyczynia się do rozwoju glonów. Jeśli zdecydujesz się na zakup nieprzezroczystej donicy pamiętaj o zakupie specjalnego wskaźnika poziomu wody, dzięki któremu będziesz mógł kontrolować optymalne warunki uprawy. Istotny jest również kształt naczynia. Najlepiej sprawdzi się naczynie o kształcie kuli bądź cylindra. Zapewni ono dostateczną ilość miejsca na rozrastające się korzenie;
  • naczynia wewnętrznego – pojemnik wewnętrzny może być wykonany z tworzywa sztucznego i musi posiadać otwory umożliwiające przepływ wody, ważne jest żeby posiadał otwór, w którym będzie możliwość zamocowania wskaźnika poziomu wody.

Naczynie wewnętrzne następnie umieszczany jest w naczyniu zewnętrznym w taki sposób, aby nie dotykało dna, zazwyczaj przy pomocy zawieszenia.

Uprawa hydroponiczna – wybór podłoża i nawozu.

Wybór podłoża, którym wypełnimy naczynie wewnętrzne donicy, jest niezwykle istotny. Należy pamiętać, że musi zapewnić roślinie solidne osadzenie korzeni przy jednoczesnym swobodnym dostępie do powietrza. Najczęściej polecanym podłożem jest keramzyt lub perlit, jednak na rynku dostępne są specjalne granulaty przeznaczone do upraw hydroponicznych. Podłoże należy dopasować do rodzaju i wielkości rośliny uprawianej. Bardzo ważne jest by upewnić się czy podłoże jest stabilne i czy posiada odpowiednie pH dla konkretnej rośliny.

Aby roślina mogła żyć i się rozwijać, poza wodą niezbędne jest dostarczenie jej składników odżywczych w formie nawozu. W hydroponice ze względu na specyfikę hodowli zaleca się zakup specjalnych nawozów w formie tabletek zawierających rozpuszczalny w wodzie granulowany nawóz.

Pierwsze nawożenie powinno być przeprowadzone po upływie około 2-3 tygodni od posadzenia ukorzenionej rośliny. Jeśli roślina nie była ukorzeniona proces ten rozpoczynamy po pojawieniu się pierwszych korzeni. Należy pamiętać o regularnej wymianie pożywki co około 6 tygodni, by zapewnić stały poziom składników odżywczych.

Za i przeciw

Początkowo ten rodzaj uprawy może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że najistotniejszą zaletą hydroponiki jest możliwość zminimalizowania częstotliwości podlewania roślin, co jest dobrą informacją dla osób dużo pracujących czy często wyjeżdżających. Nie ma już potrzeby angażowania osób trzecich do pilnowania kwiatów, gdy musimy pilnie wyjechać np. w delegację. W jasny i klarowny sposób można dostosować poziom nawożenia, bez wykorzystywania specjalistycznych podłoży i ziemi przeznaczonych do uprawy roślin. Eliminacja stosowania ziemi minimalizuje przenoszenie chorób roślin i szkodników, a sterylność podłoża pozwala na uprawianie roślin nawet w pomieszczeniach gdzie niezbędne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny i czystości jak np. w przychodniach czy szpitalach.

Oczywiście należy pamiętać, że każda metoda uprawy posiada pewne wady. Zaczynając swoją przygodę z hydroponiką, należy liczyć się z większymi wydatkami związanymi z zakupem specjalnych donic do uprawy roślin w wodzie, podłoża i nawozu.

Inspirowane: Growtent.pl – growbox

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here