Ból zębów powinien nas zaniepokoić. Najczęściej ignorujemy pierwsze dolegliwości, które zwykle są przejściowe. Przypisujemy je dużej wrażliwości naszych zębów na wysoką oraz niską temperaturę. Tymczasem ból zębów może powrócić. Wówczas nie ustąpi on już tak szybko, a leczenie zębów może okazać się trudne oraz kosztowne. Co może oznaczać ból zębów w trakcie jedzenia? Sprawdźmy!

Stan zapalny miazgi lub przyzębia

Stan zapalny miazgi lub przyzębia objawia się bólem zębów podczas spożywania zimnych lub gorących napojów oraz potraw, a także słodyczy. Początkowo ból zębów mija. Zlekceważony stan zapalny doprowadza do zmian, które powodują stały, uciążliwy, pulsujący ból zębów. Będzie on narastał w trakcie spożywania posiłków. Gryzienie pokarmu stroną, po której powstał stan zapalny, stanie się wręcz niemożliwe. Jest to ostatni dzwonek, aby udać się do stomatologa. Najprawdopodobniej w tym momencie jedynym rozwiązaniem, aby uratować ząb, będzie leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe. Regularne wizyty kontrolne u dentysty mogą zapobiec konieczności leczenia kanałowego.

Za wysokie wypełnienie po leczeniu zęba

Ból zęba w trakcie jedzenia tuż po wizycie u stomatologa może oznaczać, że wypełnienie zęba jest zbyt wysokie lub nieodpowiednio zeszlifowane. Wypełnienie zęba powinno być zbliżone kształtem do naturalnej anatomii zęba. Ucisk na wypełnienie zęba w trakcie jedzenia wywołuje przeszywający ból. Należy wówczas jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg. Ból nie ustąpi samoistnie. Stomatolog usunie defekt poprzez odpowiednie spiłowanie i wygładzenie wypełnienia. Na koniec powinien on dokonać kontroli za pomocą kalki. Dentysta poprosi wówczas o zaciśnięcie szczęki i zgrzytanie zębami na boki. Podczas kontroli wypełnienia za pomocą kalki warto samemu zwrócić uwagę na to, czy nic nam nie przeszkadza. Jeśli wypełnienie będzie nieodpowiednie, stomatolog zobaczy to na kalce. Jednak to my najlepiej będziemy czuli, czy wypełnienie zostało idealnie dopasowane. Być może nasze zaangażowanie uchroni nas przed kolejną wizytą.

Próchnica wtórna

Próchnica wtórna może pojawić się pod wypełnieniem nawet po latach. Powoduje ona ból zębów w trakcie jedzenia. Należy umówić się na wizytę u dentysty. Stomatolog sprawdzi, co jest przyczyną bólu. Wykona on RTG zęba i podejmie się leczenia. Leczenie próchnicy wtórnej polega na usunięciu starego wypełnienia, oczyszczeniu ubytku oraz założeniu nowego wypełnienia.

Nieprawidłowe leczenie endodontyczne

Ból zębów w trakcie jedzenia może być także przyczyną nieprawidłowego leczenia kanałowego. Dzieje się tak, jeśli w kanałach zęba pozostały resztki miazgi. Tworzy się stan zapalny, który powoduje ból zębów w trakcie jedzenia. Przyczyną może być również niewłaściwe wypełnienie kanałów. Konieczne jest wykonanie RTG zęba, usunięcie części lub całego wypełnienia, ponowne oczyszczenie kanałów zęba oraz dokładne ich wypełnienie.

Zmiany okołowierzchołkowe

Zmiany okołowierzchołkowe są to stany zapalne, jakie tworzą się przy wierzchołku korzenia zęba. Stanowi zapalnemu towarzyszy ból zębów w trakcie jedzenia. Do diagnozy konieczne jest zdjęcie rentgenowskie. RTG wykaże zmiany tj. ropnie, torbiele oraz ziarniniaki. Najczęściej w takiej sytuacji należy podjąć się ponownego leczenia kanałowego. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna resekcja wierzchołka korzenia zęba.

Inne przyczyny bólu zębów podczas jedzenia

Nie zawsze ból zębów podczas jedzenia oznacza, że będziemy musieli podjąć się leczenia. W niektórych przypadkach przyczyną bólu może okazać się np. stan zapalny dziąseł. Wystarczy wówczas właściwa higiena jamy ustnej – regularne szczotkowanie, czyszczenie przestrzeni między zębami oraz płukanie jamy ustnej płynem dobrej jakości. Niewłaściwe nitkowanie zębów może podrażnić nasze dziąsła, a to z kolei będzie powodem bólu. Stomatolog powinien służyć nam w takich sytuacjach dobrą radą. Na ból zębów mogą uskarżać się również osoby, które zgrzytają zębami. W takiej sytuacji pomocne będzie stosowanie specjalnej nakładki na zęby.

Bez względu na to, co jest przyczyną bólu zębów podczas jedzenia, powinniśmy skontaktować się z dentystą. To stomatolog jest od wystawiania diagnozy oraz decydowania, jak będzie wyglądało leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here