Poważna stłuczka, kolizja, unieruchomienie pojazdu na drodze czy zakup samochodu zza granicy to sytuacje, w których prawdopodobnie konieczne będzie skorzystanie z autolawety.

Autolaweta a laweta

Większość osób nie rozróżnia pojęć autolaweta oraz laweta i stosuje je wymiennie, opisując pojazd służący do holowania. Tymczasem laweta jest niezależną przyczepą, na którą montuje się holowane auto, motocykl lub inne wielkogabarytowe przedmioty. Natomiast autolaweta stanowi połączenie lawety oraz sterującego nią kokpitu. Autolaweta jest więc kompletnym pojazdem poruszającym się samodzielnie po drogach, a laweta wymaga mocowania do właściwego pojazdu.

Kierowca prowadzący autolawetę z zamocowanym na niej pojazdem ma zdecydowanie większą kontrolę nad całością transportu. Sama laweta, pomimo wszystkich cech użytkowych i funkcjonalnych, zapewnia mniejszy komfort. Zawodowy kierowca poradzi sobie zarówno z transportem na lawecie, jak i na autolawecie, ale kierowca nieprofesjonalny (najczęściej właściciel samochodu sprowadzanego z zagranicy) może mieć duże trudności w przewozie pojazdu na lawecie.

Ważnym elementem holowania pojazdu jest oczywiście jego koszt – im większa odległość tym będzie on wyższy. Holowanie za pomocą lawety będzie zwykle stosunkowo tańsze. Jednak w przypadku transportu pojazdów na większe odległości warto zapewnić wyższy komfort oraz bezpieczeństwo holowania i zdecydować się na autolawetę.

Uprawnienia do holowania

Aby podjąć się holowania samochodu na lawecie czy autolawecie trzeba spełnić określone warunki. Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić wszelkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Każdy cięższy pojazd wymaga już od kierowcy posiadania prawa jazdy kategorii C. Wszystkie informacje dot. ciężaru obu pojazdów znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Jednak należy wziąć pod uwagę, że najczęściej holuje się auto z bagażami. Warto pamiętać zatem, że na DMC składa się autolaweta, samochód holowany oraz waga osób podróżujących w kokpicie głównego pojazdu.

W przypadku niezastosowania się do przepisów kierowca naraża się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, otrzymanie mandatu karnego oraz mandatu PRD. Przewinienie będzie dotyczyć spowodowania sytuacji zagrożenia w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo transportu pojazdu na autolawecie

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego należy pamiętać, by przy wprowadzaniu pojazdu na autolawetę jego środek ciężkości znalazł się dokładnie na środku lawety. Oznacza to, że oś auta, na której znajduje się silnik, powinna być umieszczona w miarę możliwości jak najbliżej przedniej osi lawety. Będzie to gwarancją stabilności całej konstrukcji. Ponadto pojazdy na lawecie zabezpiecza się pasami transportowymi – najlepiej zastosować cztery pasy na wszystkie koła. Pasów należy użyć w każdym przypadku, niezależnie od masy pojazdu.

W niektórych sytuacjach wykorzystanie autolawety będzie najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na transport pojazdu. Jednak, aby wykonać go profesjonalnie, niezbędne są odpowiednie uprawnienia oraz znajomość podstawowych zasad holowania.

Inspirowane: Autoben.pl – pomoc drogowa Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here