Przepisy podatkowe mają to do siebie, że często ulegają zmianom. Kwestie te trzeba śledzić na bieżąco, by nie dopuścić się nadużyć. Wiedzą o tym przedsiębiorcy. Brak rzetelnej, dobrze prowadzonej księgowości może bowiem skutkować wysokimi karami. Jednym z najważniejszych podatków jest VAT. Czy w 2019 roku możemy spodziewać się jakichś zmian?

Zmiany stawek – 2019 bez rewolucji

W przypadku podatku VAT najważniejsze wydają się stawki standardowa i obniżona. Przedsiębiorcy i konsumenci nie doczekali się w tym roku obniżki podatku, nadal wynosić będą odpowiednio 23% i 8%. Nie oznacza to jednak, że w kwestii stawek podatku VAT sytuacja wygląda tak samo jak w 2018 roku.

Zmianie w 2019 roku ulegnie stawka VAT na książki i czasopisma elektroniczne. Dotąd wynosiła ona 23%, towary te były traktowane jak usługa elektroniczna, nie jak odpowiednik książki drukowanej i czasopisma. W tym roku książki drukowane i elektroniczne obowiązywać będzie 5% stawka VAT, z kolei czasopisma i czasopisma elektroniczne – 8% VAT.

Split payment – duża zmiana w niektórych branżach od lipca 2019

Zmiana, która na dobre ma wejść w życie już w lipcu, będzie dotyczyć tylko niektórych branż. Split payment czyli rozdzielona płatność polegać będzie na tym, że podatnik VAT zobowiązany zostanie do posiadania specjalnego, osobnego konta bankowego, z którego winien opłacać kosztowe faktury VAT w części dotyczącej podatku VAT oraz regulować zobowiązania do zapłaty w podatku VAT. Na konto podatnik otrzymywać miałby zwrot z podatku VAT oraz podatek VAT z faktur sprzedaży od kontrahentów.

W pierwotnym zamyśle zmiana ta miała wejść w życie już w styczniu 2019, niemniej Ministerstwo Finansów nadal czeka na pozytywną opinię KE dotyczącą tej innowacji. Dodatkowo, nadal czekamy na pełną listę branż, dla których split payment będzie obligatoryjny.

Część rozwiązań,  także split payment, które na dobre wejdą w życie w 2019 roku, w 2018 była dobrowolna i możliwa do przetestowania. W tym roku nowe przepisy staną się obligatoryjne. Dla osób, które nie czują się dobrze w samodzielnych rozliczeniach skomplikowanych kwestii związanych z podatkiem VAT pomocą służą biura rachunkowe. Dzięki korzystaniu z pomocy specjalisty podatnik zyskuje pewność, że wszystkie kwestie są poprawnie i terminowo uregulowane.

Na działanie WIS podatnicy poczekają do 2020 roku

W 2019 roku nie zacznie działać nowo ustanowiona instytucja WIS, czyli Wiążąca Informacja Stawkowa. Jest to jedna z bardziej oczekiwanych zmian, niemniej z wprowadzeniem jej w życie resort finansów wstrzymuje się o kolejny rok. Zmiana ta dotyczyć będzie unormowania i ujednolicenia klasyfikacji określania stawek VAT. WIS ma być instytucją, która na wniosek podatnika określać będzie właściwą dla danego produktu lub usługi stawkę VAT i, co ważne, jej decyzja będzie wiążąca dla innych organów.

Wraz z powołaniem WIS planowane jest uproszczenie określania stawek VAT przez podatnika. Służyć temu mają:

  • nomenklatura scalona CN (klasyfikacja celna, przyporządkowuje towar do zaszeregowania),
  • PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług).

Decyzja wydana przez WIS będzie musiała zostać uwzględniona przez inne organy skarbowe. Koszt zapytania zadanego przez podatnika VAT wynosić będzie prawdopodobnie 40 zł. Co prawda WIS zostanie powołana do życia w 2020 roku, niemniej już od kwietnia 2019 roku można wysyłać zapytania.

Część ważnych dla podatników VAT zmian, które miały obowiązywać w 2019 roku wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku. Niektóre ważne zmiany zostaną jednak wprowadzone w ciągu najbliższych miesięcy, co jest ważne szczególnie dla podatników VAT działających w branżach, w których obowiązywać będzie split payment. Biura rachunkowe z pewnością odnotowują już nowe stawki VAT na poszczególne grupy towarów. Zmiany w prawie podatkowym są ciągłe, dlatego dobre biuro rachunkowe jest konieczne dla przedsiębiorców dbających o stabilny rozwój i legalność swych działań.

Źródło: MDDP Outsourcing – Księgowość Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here